Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Ikona Bogorodice Filermose biće u Cetinjskoj pećini tokom 2017. godine: Za izmještanje svetinje potrebno 1,8 miliona eura

Ikona Bogorodice Filermose biće u Cetinjskoj pećini tokom 2017. godine: Za izmještanje svetinje potrebno 1,8 miliona eura

Projekat izmještanja ikone Bogorodice Filermose u Cetinjsku pećinu učiniće dostupnom ovu relikviju i dati mogućnost da se u narednom periodu od prihoda od ulaznica dodatno valorizuje kompletna pećina.
Ikona Bogorodice Filermose biće u Cetinjskoj pećini tokom 2017. godine: Za izmještanje svetinje potrebno 1,8 miliona eura
Portal AnalitikaIzvor

Projekat je vrijedan oko 1.800.000 eura, a rok predviđen za realizaciju ovog posla je 10-12 mjeseci. Sa radovima bi se moglo otpočeti već na proljeće - kazao je gradonačelnik prijestonice Aleksandar Bogdanović govoreći o trenutnom statusu projekta valorizacije jedne od najvećih hrišćanskih relikvija ikone Bogorodice Filermose, koja bi već tokom 2017. godine mogla biti izmještena iz Plave kapele u Narodnom muzeju u Cetinjsku pećinu, koja će specijalno za tu namjenu biti rekonstruisana i prilagođena. Kako naglašava Bogdanović, ovaj je projekat naišao na pozitivan prijem kod svih relevantnih institucija počev od Ministarstva kulture i Ministarstva održivog razvoja i turizma.

Prema riječima direktorice Uprave za zaštitu kulturnih dobara Anastazije Miranović, projekat izmještanja ikone Bogorodice Filermose predstavlja projekat koji će u budućnosti biti ključni pokretač religioznog turizma u crnogorskoj prijestonici. - Imajući u vidu izuzetno veliki značaj ikone Filermose, kao i potrebu za njenim adekvatnijim čuvanjem, prijestonica Cetinje je u prethodnom periodu zajedno sa partnerima na ovom projektu pokrenula i kompletirala postupak izrade projektne i planske dokumentacije. Naime, tokom 2013. godine urađeno je idejno rješenje od strane arhitektonskog biroa Brusa Pasque iz Milana, dok je tokom 2014. godine urađen i glavni projekat čija je revizija završena u oktobru ove godine.

Taj projekat je sastavni dio i budžeta Crne Gore za ovu godinu. Istina da sredstva nijesu dovoljna da bi se projekat završio, ali svakako jesu da bi se otpočeo. Zato smo dogovorili da međunarodni javni tender bude objavljen tokom naredne sedmice. Očekujemo da tenderska procedura bude okončana ako ne do kraja godine, onda najkasnije do januara iduće godine. U svakom slučaju, na proljeće sledeće godine, kada se steknu i povoljni vremenski uslovi za početak radova ulazimo u realizaciju ovog projekta - kazao je gradonačelnik prijestonice Aleksandar Bogdanović dodajući da je ukupna vrijednost posla 1.800.000 eura. Planirana je rekonstrukcija kompletnog platoa, prilaznog puta i gornjeg dijela pećine u kojem će biti i smještena ikona. Shodno projektnoj dokumentaciji predviđena je izgradnja podzemnog objekta koji sadrži salu posvećenu kontemplaciji ikone. Objekat će u potpunosti biti ispod zemlje, površine između 250 i 300 metara kvadratnih, sa maksimalnim kapacitetom od 100 osoba. Takođe, sala će biti opremljena sistemom za kontrolu toplote i vlažnosti, kao i samu zaštitu ikone. Sala će svojim oblikom i dimenzijama upućivati na ekumenske vrijednosti sa neizostavnim muzejskim i kontemplativnim karakterom. kulturno dobro Prema riječima gradonačelnika prijestonice, važno je u narednom periodu definisati i vlasničku strukturu projekta, odnosno na koji način će se raspoređivati prihodi između države i prijestonice. Uprava za zaštitu kulturnih dobara je krajem aprila 2012. godine donijela rješenje po kojem se ikona Bogorodice Filermose svrstava u kategoriju kulturnih dobara od nacionalnog značaja. Ikona Bogorodice Filermose posjeduje i univerzalne vrijednosti, kojima zaslužuje da dobije međunarodni pravni status kao kulturno dobro od međunarodnog značaja, to su stekli uslovi za donošenje rje- šenja o utvrđivanju statusa ikone Bogorodice Filermose kao kulturnog dobra od nacionalnog značaja. - Vlasnik Ikone Bogorodice Filermose je država Crna Gora, a čuva se u Narodnom muzeju Crne Gore na Cetinju - zapisano je tada u rješenju Uprave za zaštitu kulturnih dobara.

Relikviju će vidjeti stotine hiljada turista Ikona Bogorodice Filermose predstavlja jednu od najznačajnijih čudotvornih relikvija, nekadašnja je zaštitnica ostrva Rodos i zaštitnica Suverenog malteškog reda. Smatra se najstarijom sačuvanom slikom majke Hristove koju je naslikao Jevanđelista Luka u Jerusalimu, prema živom modelu.

Ikona Bogorodice Filermose, koju su vjekovima čuvali malteški vitezovi, i koja je bila na dvoru ruskog cara i srpskog kralja, u Crnu Goru je stigla u aprilu 1941. Ikona je jedna od najznačajnijih hrišćanskih čudotvornih relikvija. Vlada Crne Gore predala je 1978. godine česticu Časnog krsta i ruku Svetog Jovana Krstitelja Mitropoliji crnogorskoprimorskoj, gdje se i danas nalaze, dok je iste godine ikona Bogorodice Filermose predata Muzejima Cetinja, sadašnjem Narodnom muzeju. Od 2002. godine ikona se čuva u specijalizovanoj Plavoj kapeli u zgradi Narodnog muzeja i odavno je potvrđeno mišljenje da na ovaj način nije dovoljno valorizovana. Njenim izmještanjem u Cetinjsku pećinu očekuje se da će je posjećivati i više stotina hiljada hodočasnika godišnje. - Smatramo da ovu relikviju treba izložiti na mjesto koje će je valorizovati ne samo u ekonomskom smislu. Čak su se i pripadnici Malteških vitezova odluševili idejom da se dan ikone Filermose obilježava na Cetinju - kazao je Bogdanović dodajući da bi valorizacijom ove ikone koristi imali i okolni gradovi, jer bi na taj način bili popunjeni svi smještajni kapaciteti u njima.

Gradonačelnik prijestonice kazao je i da je zahvaljujući pomoći glavnog grada urađena i studija izvodljivosti kojom je potvrđena sigurnost od plavljenja Cetinjske pećine. Ova je pećina nekoliko puta plavila, posebno tokom katastrofalne poplave koja je Cetinje zadesila 1986. godine.

Pobjeda

Portal Analitika