Ovaj avion pete generacije koji će pokretati novi motor, što je ujedno najzahtjevnija i najskuplja komponenta u avio-industriji, trebalo bi da poleti već 2023. godine.
Prema najavama Vladislava Masala, direktora ruske kompanije UEC, "nevidljiva smrt" će biti opremljena jedinstvenim komunikacionim sistemom koji može da analizira stanje čitave letjelice, samostalno će prilagođavati vitalne parametre na osnovu podataka dobijenih kompjuterskom analizom, a prema potrebi izdavaće i odgovarajuće operative naredbe.
Kada je u konstrutivnoj kancelariji Tupoljeva 1999. pokrenut preliminarni rad na programu PAK DA čija je cijena još uvijek nepoznanica, dizajneri su se našli pred velikim izazovom budući da su u prvi mah konstruisati nadzvučni bombarder što iziskuje značajne troškove i veću primjećenost na radarima.
Naime, supersonični avioni, uprkos tome što zbog svojih brzina efektivnije mogu da probijaju protivvazdušnu odbranu, istovremeno zbog aerodinamičkih posebnosti postaju isuviše uočljivi za neprijateljske radare. Pored toga, troše više goriva od sporijih aviona pa im je stoga smanjen maksimalan dolet bez dodatnog punjenja tokom leta, tako da je odluka i pala na konstruisanje podzvučnog bombardera.
Komandant ruskog ratnog vazduhoplovstva Viktor Bondarev sredinom ove godine naglasio je kako će se PAK DA razlikovati od sadašnje supersonične perjanice ruske bombarderske komponente tupoljeva Tu-160 po količini pametnog naoružanja koje uključuje rakete kao i hiperzvučno oružje.
B92