Ivanović, ambasadori Slovačke i Italije u Crnoj Gori František Lipka i Vićenco Del Monako, ambasador Slovačke u Mađarskoj Rastislav Kačer i Tadeuš Kžvida iz MIP Poljske i predsjednik opštine Žabljak Veselin Vukićević, učestvovali su na tribini o NATO-u u tom gradu, u okviru treće faze V Speaking tour-a.
Ivanović je rekao da kad se donose teške odluke postoje dileme, istinske ili ne, da je cilj Vlade poboljšanje života, a da su za potrebne pretpostavke u vidu sigurnosti i mira i ekonomskog interesa.
„Članstvo u NATO utiče na priliv investicija. Pokazatelji govore da nema države, članice NATO, koja nije makar duplirala direktne strane investicije i smanjila kamatne stope jer je smanjen rizik. Dobijamo lijepu priliku, ima podmetanja ali treba razmisliti svojom glavom“, kazao je ministar Ivanović i dodao da je podrška članstvu 56 odsto.
Iz Koordinacionog tima za NATO saopšteno je da su Ambasadori su iskustva svojih država.
„Prvi utisak je da je NATO vojni, a u stvari je prvo politički pa tek vojni savez. Bezbjednost je zajedničko dobro sa izraženom vezom bezbjednosti i razvoja. Politička stabilnost je uslov progresa a to jedino može da obezbijedi članstvo u NATO savezu“, kazao je Del Monako ukazujući na terorizam i humanitarne tragedije koje se tiču prostora Mediterana.
O putu Slovačke u NATO, Lipka je rekao da je sve počelo padom Berlinskog zida i nezavisnošću.
„U okolnostima velike nezaposlenosti propale privrede i zatvorenih fabrika ciljevi su nam bili NATO i EU. Privredu smo modernizovali kroz strane investicije. Danas smo po glavi stanovnika najveći proizvođači automobila, stekli trajnu stabilnost a to daju ovi savezi“, kazao je ambasador Slovačke.
Na tribini u Šavniku ocijenjeno je da nedavni protesti DF-a ne mogu ugroziti integraciju Crne Gore u NATO.
Pojedini ambasdori zemalja članica tvrde da je Crna Gora ispunila sve neophodne zahtjeve za pozivnicu, a učesnici tribine smatraju da prilikom odlučivanja o tome treba postupiti kao dobar domaćin.
„Dobar domaćin vazda kaže i na selu i svojoj djeci idi tamo gdje su dobri, gdje ćemo imati ibenefite i koristi i dinamičan i ekonomski i miran razvoj“, rekao je predsjednik opštine Šavnik Mijomir Vujačić.
Ivanović je ocijenio da su dobrom domaćinu potrebne prilike za prosperitet, i da prilike nijesu samo besplatni novci iz EU, nego su i niže kamatne stope, dugoročni krediti, duži grejs period.
„Mi smo bili svjesni činjenice da mi ne možemo modernizovati podići našu privredu, životni standard bez velikih stranih direktnih investicija. Slovačka je danas po glavi stanovnika najveći proizvođač automobila u svijetu“, kazao je Lipka u Šavniku.
Njegov mađarski kolega Kristijan Poša konstatovao je da u Mađarskoj, nema inostranih trupa i da ta zemlja ima samo benefite i ekonomske i političke od toga što je članica NATO-a.
Svi učesnici su jednostavo bili jasni da male zemlje poput Crne Gore moraju izabrati porodicu kojoj će pripadati.
„Za male zemlje važno je da znaju ili ste za stolom ili na meniju. Niko samostalno efikasno ne može da preživi“, kazao je ambasador Republike Slovačke u Republici Mađarskoj Rastislav Kačer
Na pitanje građana da li protesti DF-a mogu da ugroze pristupanje Crne Gore u NATO-u, ambasador Lipka je odgovorio odrično.
„Mislim da ne, vidi se da je jedan od ciljeva tih demonstrancija protivljenje ulaska u NATO. I ja lično mislim da NATO veoma dobro vidi zna da je to jedan od ciljeva i da upravo zato neće izaći u susret demonstrantima“, zaključio je ambasador Slovačke.
Koncept javnih tribina predviđa učešće članova Vlade Crne Gore, čelnika lokalnih samouprava, predstavnika političkih partija, gostiju iz Slovačke Republike, država Višegradske grupe, ambasadora država članica NATO-a u Crnoj Gori, NVO.
- Portal Analitika/
- Politika /
- NATO /
- Ivanović: Članstvo u NATO utiče na priliv investicija
Ivanović: Članstvo u NATO utiče na priliv investicija
Članstvo u NATO utiče na priliv investicija, a prema pokazateljima, nema države članice Alijanse koja nije makar duplirala direktne strane investicije i smanjila kamatne stope, jer je smanjen rizik, saopštio je ministar poljoprivrede Petar Ivanović.
Portal AnalitikaIzvor