Osim pripadnika policije i službe hitne pomoći, životi stradalih u nezgodama su najčešće u rukama pripadnika službe zaštite i spašavanje. Nažalost, putna infrastruktura u Crnoj Gori je takva da se veliki procenat saobraćajnih nezgoda sa tragičnim posljedicama dešava u kanjonima. U takvim situacijama, na prvom mjestu dolazi do testiranja efikasnosti cijelog sistema, a onaj kritični dio zadatka – dolaska do vozila, oslobadjanja unesrećenih putnika I transporta do mjesta ukazivanja hitne medicinske pomoći nalazi se u opisu zadataka pripadnika službe zaštite i spašavanja.
“Radi se o tzv. “zlatnom satu” ili optimalnom vremenu koje je potrebno da se cijeli zadatak izvede kako treba. Gdje je god moguće uštedjeti vrijeme, tj, za kraći period završiti jedan od ova tri specifična zadatka – šansa da se sačuva nečiji život je mnogo veća”, kaže Darko Žižić, pripadnik ove službe iz Nišića.
“Svaka akcija spašavanja je specifična I zahtjeva potpunu spremnost I koncentraciju. Neizbježno je da s se I emotivno vežemo za lica koje spašavamo. To je veliki stres, ali ovaj posao mogu uspješno raditi samo profesionalci. Osim toga, brzina i uspjeh akcije spašavanja zavisi i od raspoložive tehnika, sredstava, opreme I alata. Nekada je veći izazov, dopremiti glomaznu hidrauličnu opremu do mjesta gdje se nalazi smrskano vozilo kako bi izvadili lica koja pružaju znake života, nego sve ostalo”, dodao je on.
U namjeri da značajno unaprijedi stanje u ovoj oblasti, MUP Crne Gore, odnosno Direktorat za vanredne situacije je organizovao dodatnu obuku za pripadnike ove službe u Crnoj Gori. Obuku je donirao Weber Rescue – njemačka kompanija koja se bavi trgovinom specijalnih alata I opreme koji se koriste u ovakvim situacijama.
“Čini nam zadovoljstvo da smo u prilici crnogorskim kolegama prenijeti dio znanja I iskustva kojim raspolažemo. Ovaj segment spašavanja je veoma važan, jer su, kako vidim, I u Crnoj Gori u upotrebi najsavremenija I najmodernija vozila. Svako od njih zahtjeva poseban prilaz I tehniku rezanja u slučaju nezgode I smrskavanja. Poznavajući ovaj dio, uz korišćenje savremenih alata, povećava se efikasnost spašavanja ljudskih života. U svrhe obuke spasilaca u cijeloj Evropi, Weber Rescue godišnje iskoristi oko pedeset potpuno novih vozila. Velike kompanije kao što su AUDI, BMW, Mercedes Benz, Opel, Ford, Renault, MAN, Scania, i druge shvataju važnost našeg posla I izlaze nam u susret“, kaže Milan Kroflić, jedan od menadžera u kompaniji I glavni instruktor na obuci.
U tri dana, seminar je pohadjalo 76 pripadnika službe iz svih opština Crne Gore.
“ Seminar smo realizovali kao donaciju crnogorskim kolegama uz podršku Direktorata za vanredne situacije koji je za ovu svrhu obezbjedio 15 polovnih automobila. Znanje I iskustvo koje su stekli na ovoj obuci, uz raspolaganje odgovarajućom opremom I alatom garantuje veću efikasnost u spašavanju života na putevima u Crnoj Gori” dodaje Kroflić.