Vijesti su danas objavile tekst sa nasovom "Šuga u bolnici, zaražen i ljekar“ koji, kako tvrde u KCCG, aludira na greške, propuste i nemar ove ustanove.
"U Hirurškoj klinici, kao i na svim ostalim klinikama naše ustanove, često se hospitalizuju pacijenti zbog raznih hitnih stanja, kao što su povrede, maligna oboljenja, a koji imaju i druge prateće bolesti, ponekada i zarazne. To nije ništa novo niti neobično", kazali su u KCCG.
U Centu za plastičnu hirurgiju je, dodaju oni, kao hitan slučaj primljena pacijentkinja koja je imala gnojni proces u organizmu koji ju je životno ugrožavao. Pacijentkinja je uz to imala i druge prateće bolesti, a i operisana je od malignine bolesti.
"Neposredno po prijemu urađene su sve potrebne procedure i intervencije kako bi se gnojni proces sanirao i stanje pacijentkinje stabilizovalo. Kod pacijentkinje je tokom liječenja utvrđeno da ima scabies (šugu) nakon čega su odmah sprovedene neophodne mjere liječenja i ove bolesti. Takođe je sprovedena izolacija pacijentkinje i, u skladu sa zakonskom procedurom, obaviješten Institut za javno zdravlje", navode u KCCG.
Naglašavaju da je najvažnije da je pacijentkinja iz Centra za plastičnu hirurgiju otuštena kući u dobrom opštem stanju i da je proces koji je ju je životno ugrožavao u potpunosti saniran.
"Na žalost, tokom njenog bolničkog liječenja potvrđena je šuga kod još četiri pacijenta koji su bili u kontaktu sa njom, što nije ništa neobično niti senzacionalno. Ovakve pojave se dešavaju u svim stacionarnim ustanovama širom svijeta. I ovi pacijenti su u dobrom opštem stanju otušteni kući", ističu u KCCG.
Podsjećaju da je šuga zarazna bolest izazvana grinjom, koja je rasprostranjena svuda u svijetu, pa i kod nas u Crnoj Gori.
"To je bolest koja se širi kontaktom, putem posteljine, garderobe i sl. Kao što je zaraženi đak može unijeti u školu, zaraženi vojnik u kasarnu, tako je i zaraženi pacijent može unijeti u bolnicu. Značajno je da je u konkretnom slučaju bolest dijagnostikovana, da su sprovedene mjere liječenja i da su ispoštovane sve medicinske i zakonske norme", kazali su u KCCG.
Poručuju da zaraze kod zdravstvenih radnika nije bilo, tako da nije tačna informacija o zarazi ljekara i medicinske sestre.
"Trenutno je na bolničkom lječenju u Klinici za dermatovenerologiju jedna pacijentkinja kod koje je potvrđena tkz. Norveška šuga i ona je izolovana. Opasnost od širenja ove bolesti svedena je na minimum", uvjeravaju u KCCG.
U KCCG apeluju na sve medije da u svom izvještavanju sačuvaju makar minimum profesionalizma i objektivnog informisanja.
"Još jednom da istaknemo da je zaista neprihvatljivo od nekih uobičajenih pojava praviti senzacionalističke tekstove koji djeluju uznemirujuće na laijčku javnost", kazali su u ovoj zdravstvenoj ustanovi. (CdM)