Odavši priznanje svima koji su uključeni u prijem i tranzit izbjeglica i migranata, koji i dalje u velikom broju već gotovo mjesec dana pristižu u Hrvatsku, naglasila je da se država aktivno uključila u rješavanje izbjegličke krize.
"Hrvatska učestvuje u rješavanju tog problema u pregovorima između Evropske unije i Turske, pa i u razgovorima o rješavanju barem jednog dijela cijelog problema, a to je pitanje sukoba, odnosno rata u Siriji gdje nije dovoljna sama EU, već bi u tome svi trebali da učestvuju", navela je Pusić.
Pozvavši se na plan od deset tačaka za evropski odgovor u vezi s politikom prema izbjeglicama njemačkog ministra spoljnih poslova Franka Valtera Štajnmajera i ministra privrede Zigmara Gabrijela, ocijenila je da je izbjeglička kriza prelomni trenutak u kojem Evropa odlučuje o sebi - hoće li biti zemlja žičanih ograda i zidova, ili razumni kontinent saradnje koji će političkim načinima riješiti pitanje sukoba, prenosi Hina.
"Ako treba braniti evropsku granicu, zna se gdje se ona brani. Hrvatska je poslala svoj policijski brod i posadu na granicu između Grčke i Turske. To je šengenska i evropska granica. Ako neko hoće da brani evropsku granicu neka je tamo brani, a ne između članica EU", poručila je Pusić.
Prema njenim riječima, Mađarska već dugo prijeti zatvaranjem granice, dok istovremeno propušta izbjeglice preko svog područja, što je "vrlo neobičan pristup".
Pusić smatra da će Evropa stvarno trebati da pomogne, pored tranzicijskih zemalja poput Hrvatske, Njemačkoj koja je zauzela hrabar stav kada se razgovaralo o kvotama.
Ponovila je da se problem izbjeglica i migranata aktivno rješava s Turskom, a da zimu treba iskoristiti da se barem zaustave sukobi u Siriji, jer će mir tamo morati dugo da se čeka.
"I to je način rješavanja ovog problema. Nema drugog načina", jasna je Pusić, uz ocjenu da je njemačka kancelarka Angela Merkel svojim stavom o izbjeglicama "spasla obraz Evropi".
Inače, predsjednica Kolinda Grabar Kitarović smatra da će Hrvatskoj u budućnosti biti potrebna "nekakva ograda" na granici i kaže da se od samog početka izbjegličke krize zalaže za apsolutnu graničnu kontrolu, za šta Oružane snage i policija imaju mogućnosti i opremu.
Premijer Zoran Milanović, pak, kritikuje Budimpeštu zbog podizanja ograde na granici kao načina rješavanja izbjegličke krize i kaže da "onaj ko se ograđuje pravi od sebe slijepo crevo".
Od početka izbjegličke krize, 16. septembra, na teritoriju Hrvatske je ušlo 178.050 osoba, najnoviji su podaci Ministarstvo unutaršnjih poslova.
Upitana o utisku o tome da li među ljudima koji dolaze u Hrvatsku prevlađuju izbjeglice ili migranti, Pusić je odgovorila da se ne radi o utisku već o statistici koja kazuje da je riječ o 68 odsto izbjeglica i 32 procenta ekonomskih migranata.
izvor: TANJUG