Turci i Hrvati direktno na EP, BiH u baražu!

Reprezentacije Turske i Hrvatske plasirale su se direktno na Evropsko prvenstvo, dok će BiH i Norveška igrati u baražu.

Reprezentacija Turske apsolutni je pobjednik posljednjeg kola kvalifikacija jer se plasirala direktno na Evropsko prvenstvo. Turcima je bio potreban bod protiv Islanda da obezbijede baraž, osvojili su tri, minut prije kraja sa igračem manje, ali su za njih odigrali i Kazahstanci. Minimalnim trijumfom u Letoniji prestigli su rivala čime su obezbijedili Turcima dodatne bodove u borbi za najbolji trećeplasirani tim, đe su na kraju završili sa bodom više od Mađarske. S druge strane, apsolitni gubitnici su Holanđani koji su poraženi u ključnom meču od Češke 3:2, pa će prvi put poslije više od tri decenije propuštiti EURO.

Fudbaleri Bosne i Hercegovine preživjeli su Kipar đe su poslije dva preokreta slavili pobjedu 3:2 kojom su obezbijedili treće mjesto. Belgija je sa 3:1 protiv Izraela potvrdila prvo mjesto, dok je Vels rutinskom pobjedom nad Andorom 2:0 proslavio direktan plasman u Francusku.

Fudbaleri Italije odigrali su fer i sportski te omogućili Hrvatskoj direktan plasman na EURO. Vodila je Norveška do posljednjih 15 minuta na Olimpiku, sjajnim golom Teteja u prvom poluvremenu, ali su Florenci i Pele donijeli preokret Italiji za 2:1. To je spaslo Hrvate koji su bez Luke Modrića izvojevali minimalnu pobjedu na Malti te izborili drugo mjesto i direktan plasman u Francusku.

Na EP u Francuskoj pored domaćina će igrati: Engleska, Češka, Island, Austrija, Sjeverna Irska, Portugal, Španija, Švajcarska, Italija, Belgija, Vels, Rumunija, Albanija, Njemačka, Poljska, Slovačka, Hrvatska i Turska. Preko baraža za posljednja četiri mjesta boriće se Bosna i Hercegovina, Danska, Mađarska, Norveška, Irska, Slovenija, Švedska i Ukrajina.