Predsjednik ovog istražnog tijela Tijbe Joustra rekao je da ukrajinske vlasti nisu preduzele mjere predostrožnosti i da je koridorom koji je koristio oboreni avion letjelo još 165 komercijalnih letjelica.
"Nikom nije palo na pamet da postoji moguća pretnja po civilnu avijaciju", rekao je Joustra dok je na prezentaciji konačnog izvještaja emitovana animacija o završnim trenucima leta "MH17".
On je rekao da je u to vrijeme važila zabrana letenja za komercijalne avione u donjim nivoima ukrajinskog vazdušnog prostora i da je "MH17" u trenutku kada je pogođen bio iznad te visine.
Joustra je dodao da su tada u tom području bili avioni još tri avio-prevoznika.
Holandski odbor odbacio je mogućnost da je avon oboren raketom tipa "vazduh-vazduh", aktiviranjem bombe unutar letjelice ili udarom meteora, prenosi "Russia today".
U završnom izvještaju o ovom događaju navodi se da je avion "Malezija erlajnsa" oboren projektilom iz sistema "Buk", s napomenom da se Rusija ne slaže sa zaključkom o tipu bojeve glave i rakete.
Joustra je rekao da je raketa lansirana iz područja površine 320 kvadratnih kilometara na istoku Ukrajine. On je naglasio da je potrebna dodatna istraga da bi se utvrdila tačna lokacija sa koje je projektil ispaljen.
Avion se raspao u vazduhu, a njegovi fragmenti rasuli su se na ukrajinskoj teritoriji u krugu od 15 kilometara. Poslije eksplozije, prednji dio aviona odvojio se od trupa. Ne isključuje se mogućnost da će dodatni fragmenti aviona biti pronađeni u budućnosti.
Joustra je rekao da su putnici koji nisu poginuli uslijed detonacije projektila veoma brzo izgubili svijest. Tri člana posade nastradala su u kokpitu od detonacije rakete.
"Boing 777" kompanije "Malezija erlajns" pao je u regionu Donjecka 17. jula 2014. godine. Poginulo je svih 298 putnika i članova posade, a najviše žrtava, njih 193, bilo je iz Holandije.
Proizvodjač ruskog raketnog sistema BUK demantuje zaključke holandske istrage: Ruski proizvođač sistema za protivvazduhoplovnu odbranu Almaz-Antej odbacio je danas zaključke istrage da je raketa zemlja-vazduh tipa BUK ispaljena s teritorije pod kontrolom separatista u istočnoj Ukrajini, kako su danas objavili mediji. Holandska Uprava za bezbjednost danas treba da objavi konačni izvještaj o uzrocima nesreće aviona, oborenog u julu 2014. godine.
I Almaz-Antej, koji je proizvođač sistema BUK (Nato naziv SA-11), danas je predstavio zaključke svojih istraživanja.
Oni tvrde kako je projektil koji je srušio avion ispaljen s područja pod ukrajinskom kontrolom, a ne pod kontrolom separatista.
Izvor i foto: blic.rs