"Sjednica koju će NAC, kao najviše tijelo odlučivanja NATO, održati u Crnoj Gori pokazuje koliku važnost Saveznici pridaju zemlji kandidatu za članstvo. Pored podrške Crnoj Gori, koja ni do sada nije bila sporna, kao rezultat ove posjete, očekujemo ponovljena očekivanja i zahtjeve za nastavak reformi i povećanje podrške javnog mnijenja članstvu u NATO, a koje naša zemlja mora da realizuje", navodi Jovanović.
Kako dodaju, ova posjeta predstavlja podsticaj i ohrabranje svim političkim snagama u zemlji koje podržavaju crnogorsko članstvo u Alijansi.
"Ukoliko domaćini Stoltenberga budu na visini zadatka, vrlo je moguće da se, poslije ove posjete, kazaljka očekivanja decembarskog poziva u NATO pomjeri sa pozicije „vrlo vjerovatno“ na poziciju „izvjesno“. Biće, takođe, potrebno uvjeriti goste da će Crna Gora u periodu od dobijanja poziva pa do punopravnog članstva realizovati za nju svakako najteži i najzahtjevniji dio neophodnih reformi", stoji u saopštenju Jovanovića.
Cdu smatra da će najavljeni sastanak generalnog sekretara NATO i predstavnika 28 zemalja članica sa parlamentarnim partijama, nesumnjivo će potvrditi i to da se ne očekuje da u NATO uđe Vlada, već čitava država, te da će taj razgovor će biti prilika da se gosti iz NATO bliže informišu kakvi sve stavovi i politike postoje u našoj zemlji.
"Cdu smatra da je poslije dobijanja poziva za članstvo u NATO neophodno raspisati izbore, koji treba da potvrde opredjeljenje nesumnjive većine da su za članstvo u Alijansi. Političke snage koje na tim izborima odnesu prevagu, imaće zadatak da, kroz saradnju i zajedništvo, pokrenu talas neophodnih promjena i reformi, koje će jačati naše demokratske institucije i otvarati ekonomske perspektive za razvoj naše zemlje i za dobrobit i napredak svih naših građana. Crnu Goru treba da mijenjaju oni koji je vole i poštuju", zaključuje Jovanović.