Politika

Reforme u oblasti vladavine prava zalog za evroatlantsku budućnost

Reformske aktivnosti u oblasti vladavine prava su najsigurniji zalog za evroatlantsku budućnost Crne Gore. Na tom putu, Sjedinjene Američke Države će nastaviti da snažno podržavaju Crnu Goru, ocijenjeno je na sastanku ministra pravde Zorana Pažina i ambasadorke Sjedinjenih Američkih Država Margaret Uehara.
Reforme u oblasti vladavine prava zalog za evroatlantsku budućnost
Portal AnalitikaIzvor

Ambasadorka Uehara izrazila je zadovoljstvo respektabilnim početnim bilansom rezultata, posebno u oblasti borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije i s tim u vezi, aktivnostima Specijalnog državnog tužilaštva, nakon značajnog unapređenja zakonodavnog i institucionalnog okvira.

Ona je uz zahvalnost na kvalitetnoj bilateralnoj saradnji i uspostavljanju snažne osnove za dalji napredak istakla neophodnost nastavka reformi u ovoj oblasti i iskazala spremnost Sjedinjenih Američkih Država da podrže prioritetne programske ciljeve na putu unapređenja standarda u oblasti vladavine prava i sprovođenju aktivnosti Crne Gore u kontekstu pripreme za puno integrisanje u NATO.

Pažin je upoznao ambasadorku sa zakonodavnim reformama ostvarenim u proteklom periodu i iskazao potpunu posvećenost Ministarstva pravde nastavku reformi. On je istakao da u predstojećem periodu slijede izazovni zadaci za crnogorske institucije, u pogledu kvalitetnog sprovođenja najnovijih zakonskih rješenja i daljeg jačanja institucija.

Ističući da je efikasan sistem oduzimanja imovine stečene kriminalom najefikasniji instrument u borbi protiv kriminala, Pažin je upoznao ambasadorku sa dinamikom razvoja i izazovima u cilju punog sprovođenja novousvojenog Zakona o oduzimanju imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću. Sagovornici su se saglasili da je preduslov za kvalitetne rezultate u borbi protiv kriminala i kvalitetna međuinstitucionalna saradnja.

Pažin je takođe ukazao i na značaj kvalitetne edukacije u pravosuđu i upoznao ambasadorku Uehara sa zakonodavnim rješenjima u pogledu edukacije budućih nosilaca pravosudnih funkcija i težnji da se zaokruži sistem izbora i imenovanja zasnovanog na jasnim kriterijumima i profesionalnim standardima.

Sagovornici su izrazili zadovoljstvo saradnjom Ministarstva pravde sa Kancelarijom stalnog pravnog savjetnika pri Ambasadi SAD u Podgorici i očekivanja da će dosadašnje reformske aktivnosti na zakonodavnom i institucionalnom nivou nastaviti da doprinose bilansu rezultata od kojeg krajnju korist ima društvo u cjelini.

Uz punu posvećenost obje države započetim aktivnostima bilateralne saradnje, na sastanku je načelno dogovorena dalja podrška SAD, koja će se ogledati u pomoći jačanju pravosuđa i institucija za sprovođenje zakona, kao i pružanju podrške uspostavljanju efikasnih  mehanizama oduzimanja imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću.

Portal Analitika