Društvo

Slogan ovogodišnje Povorke „Montenegro Prajd - Za svaki grad“

„Montenegro Prajd - Za svaki grad“ ovogodišnji je slogan najvećeg centralnog događaja koji podiže vidljivost lezbejki, gejeva, biseksualnih, trans i queer osoba u Crnoj Gori, saopšteno je danas iz organizacije Kvir Montenegro.
Slogan ovogodišnje Povorke „Montenegro Prajd - Za svaki grad“
Ana Popović
Ana PopovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Organizacioni odbor trećeg Montenegro Prajda na sastanku je donio odluku da se ovogodišnjim sloganom Povorke započne konkretna borba za slobodu  LGBTIQ osoba u svim gradovima Crne Gore, na svim ulicama i na svakom mjestu.

„Na Montenegro Prajdu koji će biti održan za 17. dana u Glavnom gradu Crne Gore, šetaćemo za sve LGBTIQ osobe iz Podgorice, Cetinja, Nikšića, Bara, Andrijevice, Herceg Novog, Pljevalja, Budve, Kotora, Plužina, Gusinja, Kolašina, Mojkovca, Rožaja, Berana, Tivta, Bijelog Polja, Petnjice, Ulcinja, Žabljaka, Danilovgrada, Plava, Šavnika i zahtijevaćemo slobodu u svim gradovima“, kaže se u saopštenju predsjednika Upravnog odbora Kvira Danijela Kalezića.

Prema njegovim riječima, treći Montenegro Prajd zahtijeva od države decentralizaciju implementacije aktivnosti Strategije za unapređenje kvaliteta života LGBTIQ  osoba na sve gradove Crne Gore.

„Uzevši u obzir da mi, lezbejke, gejevi, biseksualne, trans i queer osobe živimo, učimo, radimo i stvaramo širom naše zemlje, zahtijevamo punu posvećenost države stvaranju uslova za našu slobodu u svako vrijeme, na svakom mjestu i u svakom gradu“, poručio je Kalezić .

Od lokalnih vlasti, kako je dodao, Montenegro Prajd zahtijeva konkretne radnje i punu posvećenost implementaciji aktivnosti koje će doprinijeti smanjenju nivoa homofobije i transfobije i stvaranju uslova za početak razvijanja LGBTIQ zajednice u svim gradovima, bez izuzetka.

„U skladu sa činjenicom da veliki broj nas živi u dugododišnjim vezama sa partnerima ili partnerkama, a da naše zajednice nisu zakonski prepoznate, te da smo i po tom pitanju građani i građanke drugog reda, zahtijevamo da se do kraja 2016. godine usvoji zakonsko rješenje kojim će pravno biti prepoznate naše zajednice, te da nam se omogući uživanje punih prava koje iz zajedničkog života imaju osobe različitog pola“, istakao je Kalezić.

On je rekao da od tužilaštva, sudova i policije zahtijevaju nastavak aktivnosti na podizanju kapaciteta za adekvatno procesuiranje slučajeva nasilja i diskriminacije počinjenih nad LGBTIQ zajednicom u Crnoj Gori.

„LGBTIQ zajednica u Crnoj Gori, zajedno sa prijateljima i podržavaocima, će ponosno šetati ulicama Podgorice 18. oktobra na trećem Montenegro Prajdu i napraviti još jedan u nizu velikih koraka ka konačnom cilju - punoj društvenoj jednakosti“, kazao je Kalezić u ime 37 članova i članica Organizacionog odbora trećeg „Montenegro Prajda“.

Portal Analitika