Ambasador Hrvatske smatra da su navodi iz note "o diskriminatorskom karakteru mjera koje se mogu uporediti samo s mjerama preduzimanim u prošlosti, u vrijeme fašističke NDH' uvrjedljivi, neprimjereni i neprihvatljivi".
"Problemi velikog pritiska izbjegličkog talasa koji osjećaju i Hrvatska i Srbija, treba rješavati u duhu dobrosusjedskih odnosa i evropske solidarnosti, kao i konstruktivnom saradnjom oko dolaska i prijema izbjeglica na hrvatsko-srpskoj granici. Sadašnju situaciju možemo da olakšamo isključivo koordinirajući napore i Srbije i Hrvatske kojima ćemo smanjiti pritisak na zajedničkoj granici", navodi se u saopštenju.
Hrvatsko ministarstvo dodaje da će ta država nastaviti da se snažno zalaže za odgovarajuću pomoć EU zemljama Zapadnog Balkana u upravljanju izbjegličkim tokovima, što je jedna od ključnih poruka jučerašnjeg Evropskog savjeta (samita EU).
Ministarstvo spoljnih poslova Srbije ranije je saopštilo da je uputilo protestnu notu Ambasadi Hrvatske u Beogradu u kojoj "najoštrije protestuje zbog mjera zabrane ulaska u Hrvatsku, koje nadležni organi primjenjuju prema nosiocima putnih isprava Srbije i vozilima srpskih registarskih oznaka na graničnim prelazima između dvije zemlje".
Vlada Srbije traži da Hrvatska odmah prekine tu praksu kojom "grubo krši temeljne principe Evropske unije, Ujedinjenih nacija, Savjeta Evrope i drugih međunarodnih organizacija čiji je član", piše u protestnoj noti Ministarstva spoljnih poslova Srbije.
(B92)