Tim stručnjaka i britanski arheolog Nikolas Rivs ući će u grobnicu 28. septembra i ispitati da li se iza sjevernog zida nalaze tajna vrata.
Rivs je prošlog mjeseca objavio studiju u kojoj tvrdi da je pronašao dokaze da je Nefertiti sahranjena u grobnici svog posinka. Rezultati zvaničnog ispitivanja biće objavljeni tek na konferenciji u Kairu nakon završetka radova.
Ako je Rivsova teorija tačna, to će riješiti mnoštvo nedoumica o Tutankamonovoj grobnici koje su mučile stručnjake.
Na primjer, pronađeno blago izgledalo je kao da je ostavljeno u žurbi. Sama grobnica smještena je desno od ulaza, iako su u egipatskoj kulturi sa te strane češće sahranjivane kraljice nego kraljevi.
Osim toga, Tutankamonova grobnica nije ništa veća od njenog predvorja, što je takođe bilo neuobičajeno.
U kombinaciji sa slikama, Rivs smatra da je grobnica pripadala Nefertiti i da je tek naknadno odlučeno da se tu pregradi mjesto za Tutankamona kao “grobnica u stilu hodnika – grobnica unutar grobnice”.
Zid iza kog je, prema njegovom mišljenju, grobnica lijepe kraljice, dekorisan je religioznim scenama, možda u ritualu koji je trebalo da joj posluži kao zaštita u “onom svijetu”.
“Samo jedna kraljica kasne 18. dinastije dobila je takve počasti, a to je Nefertiti”, piše dr Rivs.
Nefertiti, čije ime znači “ljepotica je stigla”, bila je kraljica Egipta i supruga faraona Amenhotepa IV u 14. veku prije nove ere.
Ona je sa mužem ustanovila kult Atona, boga sunca, i promovisala umjetnost koja je bila potpuno drugačija od one po dotadašnjim standardima.
Njena titula znači da je vjerovatno imala i vladarsku funkciju i da je poslije Ehnatonove smrti bila faraon.
Ipak, uprkos njenom izuzetnom statusu, smrt i mjesto sahranjivanja ostali su misterija do danas.
Ako je dr Rivs u pravu, skrivena grobnica vjerovatno krije mnogo veće bogatstvo od Tutankamonove.
“Ako nisam u pravu, nikom ništa, ali ako jesam, ovo je možda najveće arheološko otkriće u istoriji”, rekao je Rivs ranije za časopis “The Economist”.
(B92)