On smatra da je na to uticalo više razloga, prije svega posvećenost, istrajnost, upornost u reformama u ključnim oblastima - odbrane, obavještajne zajednice, vladavine prava i kontinuirani trend rasta javne podrške.
“To je u Americi pažljivo praćeno i registrovano, i ona je kao naš starteški partner, učinila sve što je moguće da nam pomogne u tim reformama”, kazao je Darmanović za Glas Amerike.
On smatra da su na to uticale i strateške konfiguracije američke vlade i predsjednika Baraka Obame, imajući u vidu današnju situaciju u svijetu, američku poziciju, značaj NATO-a, njegovo južno krilo i što to znači za Mediteran i Balkan.
“Ne bih mogao da ulazim u motive samog predsjednika, ali ovakva najavljena podrška, on će se svrstati u red predsjednika od Regana na ovamo, koji su širili NATO, što ostaje značajno nasljeđe”, naveo je Darmanović.
On je ukazao da treba shvatiti da je podrška uslovna, i da Crna Gora mora do kraja da radi predano.” Ne samo do decembra nego i kasnije, jer NATO nije samo vojno-politički savez već i zajednica demokratije”.
Darmanović je podsjetio da se u Alijansi odlučuje konsezusom i da je glas svake članice teoretski jednako važan, ali da ni jedan krug proširenja NATO-a nije ostavaren, a da nije imao odlučuju podršku SAD-a.
“SAD su najvažnija članica tog saveza i sasvim je razumljivo da svi koji žele da uđu u savez moraju o tome da vode računa. Postoji i podrška od ranije, istočno-evropskih članica, gotvo svih, a nemamo za sada izjašnjenje jedne tako važne države kao što je Francuska ”, dodao je on.
Darmanović vjeruje da će Francuska, kao što je u odlučujućem momentu podržala kandidaturu za EU, to učiniti i kada je riječ o članstvu Crne Gore u NATO.
On je podsjetio da je Rezolucija koju je usvojila Skupština došla nakon najave Bajdena, ali da je značajna, jer pokazuje da u parlamentu, i na crnogorskoj političkoj sceni postoji skoro dvotrećinska podrška članstvu.
“Moguće da ovaj parlament neće odlučivati o tome, već naredni, ali je to jedan snažan simbolični pokazatelj što misli crnogorska politička klasa”, naveo je Darmanović.
On nije isključio da se od septembra do decembra može desiti nešto što bi promijenilo odluku članica.
Darmanović je ukazao da slijedi još jedan krug usaglašavanja među članicama.
“SAD obavještavaju svoje saveznice o svom stavu, i ne treba gledati na ovo kao na završenu stvar, ali je to veoma krupan korak”, zaključio je on.