Edukativni dijalog je povezao vladine institucije, ustanove visokog obrazovanja i internacionalne eksperte u oblasti visokog obrazovanja.
Imajući u vidu značaj reforme obrazovnog sistema i unapređenja kvaliteta u Crnoj Gori ministar Bošković je govorio o sistemu obezbjeđenja kvaliteta u Crnoj Gori, problemu zapošljivosti mladih, značaju stručnog obrazovanja i očekivanjima reforme u ovoj oblasti.
Ministar Bošković je istakao da je veoma važno stvaranje sistema obrazovanja koje će omogućiti sticanje znanja, vještina i kompetencija studenata koje će im omogućiti lakše zaposlenje, veću mobilnost, ali i konkurentnost na tržištu rada i van granica Crne Gore. Tokom izlaganja on je govorio i o sistemu karijernog praćenja studenata nakon završetka obrazovnih programa i Programu stručnog osposobljavanja visokoškolaca, koji Vlada Crne Gore realizuje četvrtu godinu za redom.
”Cilj Programa je da olakša prelazak mladih iz svijeta obrazovanja u svijet rada kroz pružanje mogućnosti za dodatno sticanje znanja, vještina i kompetencija kojima će odgovoriti tržištu rada. Program doprinosi smanjenju nezaposlenosti mladih, a sa ovim problemom se susrijeće čitava Evropa, kao i da pruži smjernice ustanovama visokog obrazovanja u koncipiranju upisne politike. U periodu 2012-2015. godine u Crnoj Gori je zaposleno 10.980 visokoškolaca, a rezultati ankete poslodavaca o Programu stručnog osposobljavanja lica sa stečenim visokim obrazovanjem u periodu od 2012-2015. godine, na osnovu reprezentativnog uzorka, pokazuju da je svaki četvrti korisnik nastavio radni angažman nakon isteka devetomjesečnog programa osposobljavanja”, kazao je Bošković.
Ministar je istakao dobru saradnju sa Republikom Kinom koja je i u prethodnom periodu pomogla Crnoj Gori u unapređenju administrativnih kapaciteta državne uprave i pružila mogućnost za korišćenje fondova i finansiranje razvojnih projekata.
U okviru skupa održane su sesije na kojima su, pored Crne Gore, prisustvovali i predstavnici Kine i 16 država Centralne i Istočne Evrope. Neke od glavnih tema bile su: internacionalizacija, razmjena studenata, inovacije, garancija kvaliteta visokog obrazovanja, učenje na daljinu, kao i veza između visokog obrazovanja i tržišta rada.