On je poručio da ljudi koji predlažu i zastupaju ovaj nacrt nijesu shavtili da takva priča ne može nikome donijeti dobro, osim novih dubokih podjela i nemira u Crnoj Gori, sa nesagledivim posljedicama.
Joanikije smatra da se nacrtom zakona grubo narušavaju sekularnost države, ustavno načelo odvojenosti crkava i vjerskih zajednica od države, zadire se u njihovu unutrašnju autonomiju, ukidaju ranije stečeni pravni subjektiviteti crkava i vjerskih zajednica i oduzima njihova imovina, a državi prenose nadležnosti karakteristične isključivo za totalitarne države i njihove pravne i političke sisteme.
On kaže da su brojne odredbe iz nacrta zakona uperene prvenstveno protiv SPC, pravoslavnih vjernika, crnogorskih državljana, „što su prepoznali, shvatili i javno saopštili predstavnici Rimokatoličke crkve i Islamske zajednice i šira javnost u Crnoj Gori“.
- Država bi trebalo da shvati da crkvu čine njeno sveštenstvo i vjerni narod, koji su pored toga što su vjernici, istovremeno i građani ove države - kaže episkop budimljansko-nikšićki za Dan.
Kao posebno spornu odredbu, Joanikije navodi ukidanje pravnog subjektiviteta crkava i vjerskih zajednica koje vjekovima postoje u Crnoj Gori.
- Kontinuitet i subjektivitet koji su priznavale i potvrđivale sve dosadašnje državne formacije na ovim prostorima predstavlja minimum onoga što treba da prepozna i dostojno uvaži i država Crna Gora - poručio je on.
Opširnije čitajte u današnjem Danu...