Oko hiljadu migranata ponovo je probilo ogradu oko 17.30 časova. Mađarska policija i tada je bacala suzavac, ali zatim i pucala i tukla novinare. Najmanje 300 ljudi je povređeno u današnjim incidentima, a među njima je 30 djece i beba.
Naime, mađarska policija pustila je izbjeglice da se približe na dvadesetak metara od granice i tada počela da ih tuče pendrecima. U tom trenutku, napali su i ekipu RTS-a koja je pratila događaje na granici. Mađarski policajci su snimatelja Vladana Hadži Mijailovića bacili na zid i udarali pendrekom po glavi i leđima, a zatim su mu slomili kameru. Na isti način pretučen je i snimatelj tona Miroslav Đurašinović, kojem su slomili pecaljku kojom se snima zvuk. Među njima je bila i novinarka Jovana Đurović kojoj je povređena ruka.
Kako je za Internet portal RTS-a rekla Đurović, ekipa RTS-a je napadnuta u trenutku dok se nalazila u međuprostoru između policijskog kordona i grupe migranata, dok nije bilo napada migranata na policiju, pa nije poznato zašto su se mađarski specijalci odlučili za napad, jer u međuprostoru nije bila samo ekipa RTS-a.
Snimatelj Hadži Mijailović kaže da su ih policajci namjerno tukli i lomili opremu, iako su ih oni upozoravali da su novinari srpske nacionalne televizije. Dok su ih tukli, jedan snimatelj mađarske televizije sve vrijeme ih je vrijeđao i psovao.
Ljekari Hitne pomoći ukazali su im prvu pomoć, nakon čega su prevezeni u bolnicu u Subotici.
Prema izvještajima beogradskih medija, situacija se smirila po dolasku srpske policije.
Širom Srbije mogu se čuti osude napada i primjene sile na novinare Radio-televizije Srbije.
- Mađarskoj je upućen protest zbog napada mađarske policije na novinare RTS-a, sa zahtjevom da se utvrdi odgovornost i da se ovakvi incidenti više ne ponavljaju - kazao je prvi potpredsjednik Vlade Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić.
- Mađarska i Srbija imaju prijateljske odnose i treba učiniti sve da se oni i u ovim kriznim situacijama sačuvaju - navodi se u izjavi šefa srpske diplomatije.
Izvor: RTS
Foto: blic.rs