Društvo

Cetinje: Održan jedanaesti međunarodni naučni skup anglista

Jedanaesti međunarodni naučni skup anglista sa temom Diskurs moći u anglo-američkoj književnosti, u organizaciji Studijskog programa za engleski jezik i književnost, Filozofski fakultet Nikšić, održan je na Cetinju, u Nacionalnoj biblioteci ‘Đurđe Crnojević’, 11. i 12. septembra 2015. godine.
Cetinje:  Održan jedanaesti međunarodni naučni skup anglista
Portal AnalitikaIzvor

U saopštenju organizacionog odbora ovoga skup navodeno je da je skup otvorio dr Goran Barović, dekan Filozofskof fakulteta, dok je pored njega na otvaranju govorila gospođa Jelena Đurović, direktorica biblioteke, kao i profesorke Studijskog programa za engleski jezik i književnost, Aleksandra Nikčević-Batrićević i Marija Krivokapić.

     Počasni gost ovoga skupa prof. dr Erik Ateno (L’Université Paris-Est Créteil) o pomenutoj temi govorio je kroz analizu poeziji Emili Dikinson i Volta Vitmena.

     Raad Kareem Abd-Aun (Bagdadski univerzitet, Irak) predstavio je svoje istraživanje na temu diskursa moći u zapadnoj filozofiji i književnoj teoriji, dok je Boris Berić, sa Univerziteta u Osijeku govorio o konceptu moći i načinu na koji je moć predstavljena u Miltonovom Izgubljenom raju, s posebnim osvrtom na mnogostruke forme seksizma u pomenutom tekstu. Berić je naveo da kada Milton, ili tačnije, Satana, govori o rodnosti muškaraca i žena, on zapravo ne izriče ništa novo, već se oslanja na dugu tradiciju u filozofiji, teologiji, medicini, od vremena Aristotela i Galena pa do Isidora Seviljskog i vremena u kojem je živio Milton.

     O semantičkom strukturiranju idioma u romanu Đavo nosi Pradu, govorila je Brankica Bojović sa Univerziteta Crne Gore, dok je Sanja Čukić (Beograd) predstavila rad o imenu kao moćnom sredstvu u formiranju identiteta u romanu Džumpe Lahiri Imenjak. Ona je navela, između ostalog, kako je Lahiri, kao izuzetna spisateljka kratkih priča, istraživala različite aspekte života indijskih imigranata u Americi i posebno se bavila osjećajem izolacije i otuđenja koji su ih neumitno pratili, poput glavnog junaka pomenutog romana, Gogolja. On nosi ime omiljenog pisca svoga oca, predstavnika Bengali porodice u Americi, koje se pretvara u simbol kulturalnog otuđenja i identitetske zbunjenosti na raskršću kulturalnih aspekata, izazivajući preispitivanje porijekla, bengalske kulture i naslijeđa, koji koegzistiraju u svijetu savremene Amerike.  

     Kendis Fertil, sa kanadskog Kamosun univerzitet, govorila je o popularnosti i moći, koristeći za svoju analizu tri značajna slučaja koji su izazvali intenzivno preispitivanje uticaja popularnosti na održavanje moći, mnoge povoljnosti koje ona pruža, kao i načine na koje popularnost može zaštititi od potencijalne kazne: Džimi Sevil, Engleska; Bil Krozbi, Amerika; i Džan Gomeši, Kanada, primjeri su koje Fertil navodi u svom radu.

     Svetlana Kalezić Radonjić, sa Univerziteta Crne Gore, u komparativnom ključu govorila je o diskursu moći u Njegoševoj Luči mikrokozma i Izgubljenom raju, stavljajući poseban naglasak na uticaj koji je Milton svojim djelom izvršio na Njegoša.

     O marginalizaciji književnih studija i humantističkih disciplina u kontekstu vijeka u kojem živimo, govorili su Marija Krivokapić i Petar Penda, dok se Tomislav Kuna sa Univerziteta u Mostaru, bavio pitanjem održavanja moći kroz stvaralaštvo Luja Altisera, posebno njegovu Ideaologiju i državni ideološki aparati, nudeći u svome tekstu istorijski presijek datog pitanja, s osvrtom na Makijevalija i način na koji je pomenuto Altiserovo djelo našlo svoj odjek u književnim tekstovima anglo-američkih pisaca.

     Denis Kuzmanović govorio je o tradiciji i pragmatizmu u Šekspirovom Kralju Liru i Ričardu II. Branko Marjanović poredio je način na koji je preplitanje moći i ljubavi predstavljeno u Šekspirovom Mletačkom trgovcu i u romanu Džejn Ejr Šarlote Bronti.

     Biljana Oklopčić, sa Univerziteta u Osijeku, pisala je o diskursu moći u popularnoj fikciji, kroz primjer Šarlin Herisinog romana Mrtvi do mraka, i ispitala načine na koje izrazi ‘moć kao dominacija’ i ‘moć kao svojstvo’ mogu biti primjenjeni u čitanju popularne fikcije.

     Armela Panajoti predstavila je fukoovsko čitanje romana Gospodar muva, Goldingovog distopijskog ostvarenja pesimističkoga tona, koji eksperimentiše sa mogućnostima političkog uređenja koja bi ljudske impulse držale pod kontrolom. Moć je svugdje, napisao je Fuko. O ženskom ovlašćivanju u srednjem vijeku govorila je Anđelka Raguž, sa osvrtom na tekst Mardžori Kemp, čije je mistično iskustvo izazvalo priličnu kontroverzu, a opisano je u autobiografiji, pronađenoj 1934. godine, koja datira iz petnaestog vijeka. Iako istraživači potvrđuju istorijsku vrijednost autobiografije kao dokumenta o srednjevjekovnom životu i formama božosluženja, oni ne mogu postići dogovor o validnosti mističnog iskustva Kempove, koje je započelo nakon duže postpartumske psihoze nakon rođenja njenog prvog djeteta.

     Afrim Sjarina, sa Univerziteta na Kosovu, govorio je o moći ljubavi koja uz slobodu govora i izražavanja u savremenom svijetu može potisnuti strah iz ljudskih duša. Stefanija Milekuči, Univerzitet u Đenovi, razmatrala je ispoljavanje koncepata moći u romanima D.H. Lorensa, dok je Izabela Suarez, Univerzitet u Toledu, dala opšti pogled na anglo-američku književnost u kontekstu pomenute teme, posebno na onu koja je napisana u prvoj deceniji dvadeset i prvog vijeka. Janko Andrijašević sa Univerziteta Crne Gore govorio je o stvaralaštvu Somerseta Moma, posebno se osvrćući na njegov roman Oštrica brijača.

     Robert Salivan, sa Braun univerziteta, na orvelovskom tragu i na tragu romana Mi Jevgenija Zjamatina, pratio je razvoj moći u savremenom svijetu i način na koji njome manipulišu oni koji je posjeduju. Uticaj ideja Mišela Fukoa, koje su predstavljene u knjizi Disciplina i kazna, primjetan je u ovome radu.

     Bedar Toska govorio je o diskurzivnoj moći Oskara Vajlda kroz analizu verbalnih procesa u njegovoj Slici Dorijana Greja, i načinima na koje tranzitivnost i verbalni procesi mogu promovisati diskurs moći u književnim djelima. Ovo djelo odabrano je kao primjer analize pomenute problematike u viktorijanskom kontekstu. Marija Vasić, sa Univerziteta u Beogradu, govorila je o postmodernizmu i popularnoj kulturi, na primjeru Lolite Vladimira Nabokova, kontroverzne priče koja je sredinom pedesetih šokirala Ameriku, dok se život glavne junakinje, njen način oblačenja, književni interesi i način govorenja analiziraju kroz prizmu elemenata popularne kulture koja je u to vrijeme bila na početku svoga razvoja.

     Odabrani radovi sa ovoga skupa biće objavljeni u izdanju britanske izdavačke kuće Cambridge Scholars Publishing.

 

Portal Analitika