Svijet

Njemačka: Zatvaraju granice, obustavljen željeznički saobraćaj

Njemački mediji javljaju da vlada te zemlje pojačava mjere kontrole na granici sa Austrijom zbog vala izbjeglica s Bliskog istoka. Njemačka obustavlja željeznički saobraćaj iz Austrije, saopštila je danas portparolka austrijske željezničke kompanije OEBB. Situacija u drugom pravcu, ka Austriji, za sada je nejasna. Agencije prenose da je trenutno na snazi suspenzija.
Njemačka: Zatvaraju granice, obustavljen željeznički saobraćaj
Portal AnalitikaIzvor

 “Bild” piše da bi kontrola granica značila kršenje Šengenskog sporazuma.

Zamjenik šefa njemačke vlade Sigmar Gabriel izjavio je da je juče na njemačko-austrijsku granicu stiglo dodatnih 13 hiljada njemačkih policajaca i dodao da je Njemačka dostigla limit za prijem izbjeglica, javlja BBC. Gabriel je za list „Der Tagesspiegel“ kazao da nije problematičan samo veliki broj izbjeglica koje pristižu, već i frekvencija kojom dolaze.

Njemački eksperti tvrde da bi ove godine u Njemačku moglo doći oko 800 hiljada izbjeglica, prenosi Anadolija.

Njemački list „Der Spiegel“ piše da bi ministar unutrašnjih poslova Tomas de Mazier trebalo uskoro da saopšti detalje pojačane kontrole na bavarsko-austrijskoj granici.

"Izbjeglice ne mogu da biraju u kojoj će zemlji da žive"

Njemački ministar unutrašnjih poslova Tomas de Mezier izjavio je danas da izbjeglice koje traže utočište u Evropi nemaju pravo da biraju zemlju u kojoj će biti smješteni.

"Za izbjeglice nije moguć slobodan izbor mjesta življenja. To nigdje na svijetu ne postoji", rekao je de Mezier njemačkim medijima.

U političkoj javnosti Evropske unije se s nevjericom gleda na izglede da bi na zasjedanju ministara pravosuđa i unutrašnjih poslova EU sjutra u Luksemburgu mogle biti prihvaćene obavezne kvote preraspodjele 160 hiljada pristiglih izbjeglica. Priliv raste, a izgleda da se zaustavi nema, jer u ratu u Siriji sukobi jačaju i tjeraju u bjekstvo nove stotine hiljada lica.

Obaveznom prihvatanju pristiglih izbjeglica se, uz objašnjenje da bi te, mahom muslimanske pridošlice, izmijenile nacionalnu tradiciju i identitet i moguće uvezle terorizam, protive se istočnoevropske članice Unije.

Vlade Mađarske, Poljske, Češke, Slovačke, mada Rumunija i Bugarska, koja je podigla zid na granici prema Turskoj i poslala vojsku na granicu s Makedonijom da spriječi imigrante, kažu da bi pristale na kvotu raspodjele, ako bi im se odobrio ulazak u EU šengenski prostor bez granica.

Čelnik grupe socijalističkih stranaka u EU, Đani Pitela, saopštio je da će sjutra doći na granicu između Srbije i Mađarske da "izrazi snažnu solidarnost evropskih socijalista s izbjeglicama" i zatražio da se "ne podižu zidovi, postavljaju bodljikave žice i kapije", kao što to čini Mađarska na međi sa Srbijom.

Portal Analitika