Do povećanja duga došlo je zbog izdavanja euro-obveznica na stranom tržištu, kao i zbog povlačenja dvije tranše kredita EXIM banke za izgradnju autoputa.
"Prema posljednjim podacima državni dug na kraju drugog kvartala godine iznosi oko 60 odsto BDP-a, što znači da je veći šest odsto u odnosu na prethodnu godinu ", kazao je Dragan Darmanović iz Ministarstva finansija.
Državni dug čine obaveze Vlade prema domaćim i stranim kreditorima, a javni je zbir državnog i dugovanja opština. On će rasti i u narednom periodu, a u Ministarstvu finansija imaju projekciju i koliko.
"Prema našim analizama javni dug će biti između 64 i 65 odsto, a državni dug bi trebalo da bude između 60 i 61 odsto", dodao je Darmanović.
Najviše smo se zaduživali kod stranih banaka i međunarodnih finansijskih institucija. Njima ukupno dugujemo dvije milijarde i 160 miliona eura, a domaći dug je oko 372 miliona eura.
"To su obaveze za staru deviznu štednju koja se otplaćuje još u naredne dvije godine i one iznose oko 50-60 miliona eura. Zatim imamo obaveze po osnovu obeštećenja koje iznose oko 90 miliona eura. Imamo obaveze prema domaćim bankama oko 50-60 miliona eura i državne zapise koji iznose oko 70 miliona eura", naveo je Darmanović.
S obzirom da je javni dug prešao 60 odsto BDP-a, Ministarstvo finansija mora da uradi sanacioni plan za upravljanje dugom.
On će biti usvojen početkom naredne godine, kada bude gotov konačan izvještaj o stanju javnog duga.
Izvor: cdm.me/TV Prva
Foto: balkans.aljazeera.net