Procedura koja je danas ozvaničena u Vatikanu znatno ubrzava postupak poništenja braka i dopušta da o žalbama odlučuje mjesna crkva, a - ne kao do sada - Vatikan.
Papa je rekao da promjene neće podstaći na češće razvode, nego ubrzati zaokruživanje već započetog procesa. Naglasio je i da poništenje braka ne smije da se naplaćuje.
Kako je rekao papa Franjo, krajnji cilj reforme je "spas duša". On je zatražio da se proces završi u roku od 45 dana.
Do sada je poništenje razmatrao niz crkvenih sudova, a u slučaju neslaganja krajnja instanca je bio sud u Vatikanu.
Papa Franjo takođe je ukinuo automatizam žalbenog procesa, koji se odvijao čak i ako ga ni jedna strana nije željela. Reforma takođe omogućava da mjesni biskup, na mjestima gdje uobičajeni tročlani sud nije na raspolaganju, lično završi proces ili ga delegira svešteniku s dvojicom asistenata.
Franjo je poručio da su izmjene u postupku napravljene "kako se srca vjernika koji čekaju na pojašnjenje svoga stanja ne bi predugo opterećivala crnilom sumnje".
Nova pravila razradio je panel stručnjaka za kazneno pravo, koji je na tome radio godinu dana. Cilj im je bio da pojednostave postupak i istovremeno zadrže crkvenu poziciju da je brak doživotna i sveta obaveza.
Sveštenik koji je nadgledao proces, monsinjor Pio Vito Pinto rekao je na konferenciji za medije da je ovo tek treća revizija postupka poništenja braka u 2.000 godina dugoj istoriji. Posljednja veća promjena bila za vrijeme pontifikata Benedikta XIV, koji je bio papa od 1740. do 1758. godine. Pinto je precizirao da se radi o promjenama za siromašne i one koji pate, jer su im brakovi "slomljeni". Rimokatolicima širom svijeta olakšaće "sklapanje drugog braka pred Bogom" i tako im dopustiti potpuno učestvovanje u crkvenom životu.
Za razliku od razvoda, kada se brak rastavlja, potpuno poništenje zavisi od crkvenog stava da brak od početka nije bio važeći, jer neki preduslovi, poput slobodne volje, psihološke zrelosti ili želje za djecom, nisu bili ispoštovani. Ako Crkva ne prizna razvod, katolici koji civilno sklope drugi brak i dalje se smatraju vjenčanim za prvog partnera i žive u grijehu. To im onemogućava primanje sakramenata, poput pričesti.
Mnogi parovi i sveštenici žalili su se da je dosadašnji postupak bio i zastario i prekomplikovan i obeshrabrivao je čak i one koji imaju valjane razloge da traže poništenje. Uz to je bio i skup.
Papa je dugo bio glasni zagovornik ublažavanja postupka poništenja, što je odraz njegovog iskustva stečenog u stvarnom svijetu koji je donio u papinstvo i što mu je obezbijedilo reputaciju reformatora. Nekoliko puta rekao je da poništenje braka ne smije da bude izvor crkvenih prihoda.
Prošle sedmice papa Franjo je objavio da će u sklopu "Svete godine", koja traje od decembra 2015. do oktobra 2016, svi sveštenici, a ne samo biskupi, moći da odriješe grijeh pobačaja, koji se inače smatra teškim grijehom i kažnjava se ekskomunikacijom.
Analitičari smatraju da su Franjove reforme dio strategije stvaranja uključive Crkve i dopiranja do "posrnulih" katolika, koji su možda napustili "stado" zbog spornih pitanja razvoda, pobačaja ili homoseksualnosti.
Izvor: Index
Foto: index.hr