Ističe da se sada vidi da su se državna rukovodstva dvije zemlje uzdržano odnosila prema toj problematici čime su dali proctor da svi u javnom diskursu iznesu svoje argumente i da kažu šta imaju, ali je na kraju prevladao obostrani interes dvije zemlje. Latinović podsjeća da su u zakonskoj proceduri najviši zakonodavni i izvršni organi dvije zemlje donijeli konačne odluke, čime je ovo pitanje definitivno zatvoreno.
- Sporazum o državnoj granici između BiH I Crne Gore predstavlja najvažniji i najznačajniji sporazum koji su dvije zemlje potpisale od svih bilateralnih sporazuma od međusobnog prizanja I uspostave diplomatskih odnosa.
Ovaj sporazum je, prije svega, značajan zbog toga što apsolvira jedno veoma teško, politički i pravno komplikovano, i na emotivnom planu kompleksno i osjetljivo pitanje, koje se po opštem mišljenju u međunarodnim odnosima smatra najsloženijim i najtežim. I kada se ta pitanja riješe na korektan politički način onda se otvara prostor da se I ostala pitanja riješavaju brže, lakše i jednako uspješno. Sporazum je značajan iz tri razloga. Kao prvo, značajan je za bilateralne odnose Crne Gore I BiH, zato što to predstavlja stavljanje tačke na jedno od najvažnijih pitanja tako da se u budućnosti i sva druga pitanja mogu rješavati na jedan konstruktivan način kroz politički dijalog. Drugo, ovo pitanje je jako važno za region, jer se potpisivanjem ovog sporazuma daje jedan dobar, pozitivan I poučan primjer ostalim zemljama u regionu da svoja teritorijalna i granična pitanja rješavaju na sličan način, putem političkog dijaloga, bez posredovanja međunarodnih organzacija. Da to urade same vlastitim pregovaračkim kapacitetima. Imajući u vidu da u regionu u, ovom trenutku, između zemalja Zapadnog Balkana postoji nekoliko nezaključenih državnih sporazuma oko granica i otvorenih tačaka po pitanju graničnih linija jasno je koliki je značaj ovog sporazuma. Ovaj sporazum je značajan i za proces pridruživanja Evropskoj uniji, zato što EU od zemalja članica očekuje da se tokom procesa pristupanja na principu dobrosusjedske saradnje rješvaju sva bilateralna pitanja.
Na pitanje kako sada iz ove perspektive gleda na slučaj Sutorine, Latinović odgovara da vjeruje da je problem sa Sutorinom završen i predstavlja malu prolaznu epizodu u našim odnosima.
-Ono što je dobro u cijeloj toj priči jeste što je ovo pitanje ostalo i završilo na medijskoj ravni, ali nije imalo ozbiljniji politički karakter u smislu podizanja tenzija i narušavanja odnosa između dvije zemlje. I to je najbolja strana te političke rasprave. I ko danas analizira tu situaciju vidi da su se državna rukovodstva dvije zemlje uzdržano odnosila prema toj problematici čime su dali prostor da svi u javnom diskursu iznesu svoje argument i da kažu šta imaju, ali je na kraju prevladao obostrani interes dvije zemlje. U zakonskoj proceduri najviši zakonodavni i izvršni organi dvije zemlje donijeli su konačne odluke, čime je ovo pitanje definitivno zatvoreno.
On je kazao da su odnosi dvije države su dobri i prijateljiski.
-U više zvaničnih susreta, nekoliko puta je istaknuto da su odnosi BiH i Crne Gore primjer dobrosusjedskih odnosa koji mogu biti uzor mnogim zemljama, ne samo u regionu, nego i šire u svijetu. Ja mislim da veće pohvale od te formulacije nema. To nije tek tako rečeno i iza tih riječi stoji četrdesetak potpisanih sporazuma, memoranduma, protokola i raznih diplomatskih dokumenata kojima smo uredili svoje odnose. BiH ima sa nekim drugim zemljama i više sporazuma, ali rijetko sa kojom ima tako kvalitetne bilateralne odnose, kazao je između ostalog ambasador.