"Stagniranje ili odbijanje suočavanja sa problemom pokazalo se pogubnim u nekim državama Evrope, i samo je još više pogoršalo posljedice humanitarne krize, pospješilo trgovinu ljudima i dovelo do masovnih ljudskih žrtava", ističe Šoć, podsjećajući da Crna Gora bilježi dugu istoriju migracija.
"Čitave generacije Crnogoraca koji su protekla dva vijeka, sve do kraja 1990. godine ali i danas, migrirali prema državama Evrope ali i svijeta i uspijevali da nađu kvalitetno mjesto za život. Posljednji sukobi na prostorima bivše Jugoslavije ponovo su suočili Crnu Goru sa problemom ratnih izbjeglica, pa je tako Crna Gora bila jedina država koja je primila i zbrinula sve ratne izbjeglice iz država regiona, tako da je čak i danas svaki peti stanovnik države doseljenik. Baštineći takvu humanu tradiciju, dužnost je države Crne Gore i crnogorskog društva da na svaki način, državnom pomoći, donacijama građana, akcijama mobilnih operatera i djelovanjem preko Crvenog krsta Crne Gore, aktivno pomogne u zajedničkom suočavanju sa izbjegličkom krizom i mučnim slikama koje svakodnevno pratimo kroz medije. Liberali pozivaju, zato, svaku državnu i društvenu instituciju i organizaciju da se pridruži ovakvom apelu", naveo je Šoć.
Liberalna partija poziva se i na rezolucije ALDE saveza liberala Evrope kojom se konstatuje da je neophodno pravno regulisati bezbijedan dolazak ratnih izbjeglica u Evropu, te na taj način smanjiti trgovinu ljudima i masovne pomore ratnih izbjeglica u neljudskim uslovima transporta.
"Evropski liberali pozivaju i evropske intitucije da apeluju na Vlade država koje se suočavaju sa prilivom izbjeglica da ne koriste represivne mjere već primjere dobre prakse drugih država EU kroz programe prihvatanja izbjeglica i ozakonjivanja njihovog statusa te poštovanje njihove ličnosti i razloga zbog kojih su ti građani napustili svoju državu zahvaćenu ratnim sukobima", zaključio je Šoć.