Manifestacije, kako je saopštio organizator, počinje svečanim početkom berbe aronije, nakon čega je organizovan obilazak plantaža, a zatim i predavanja relevantnih stručnjaka iz oblasti voćarstva, sa posebnim akcentom na prednosti plantažnog uzgoja kao i upoznavanje prisutnih sa iskustvima zemalja EU iz voćarske proizvodnje i plasmana proizvoda na tržište.
Čarobna biljka Aronija ili Sibirska je vrsta bobičastog voća. Potiče iz Sjeverne Amerike, dok je u Evropi kao voćna vrsta najraširenija u Rusiji i Poljskoj.
Aronija je listopadni grm koji izrasta od 1,5 do 3 metra visine. Ima lijepe bijele cvetove po 30 u skupinama i šareno plamen-crveno lišće. Plod su bobice, veličine graška, ljubičasto-crne boje, slatkasto-kiselkastog i pomalo oporog ukusa.
Zreli plodovi aronije sadrže veliku količinu biofenola, tanina, flavonoida, antocijana, veliku količinu karotina, minerale (kalijum, kalcijum, gvožđe, mangan, molibden, jod i fosfor), vitamine (A,C,P, B9, B6, B2, vitamin E), tanine, celulozu, pektine.
Aronija sadrži najviše antioksidanata od svih namirnica koje čovjek koristi u ishrani.
Antioksidanti su materije koje štite organizam od slobodnih radikala. Kada za sebe vežu kiseonik, oni na taj način onesposobljavaju slobodne radikale i jačaju odbrambene sposobnosti tijela i štite organizam od procesa starenja i bolesti.
Mnoge studije su dokazale da nam antioksidanti pomažu u prevenciji raka i srčanih bolesti, čuvaju memoriju, smanjuju rizik od degenerativnih bolesti, umanjuju bol, zamor u mišićima, sprečavaju neka oboljenja oka, čak pomažu i protiv bora.