„Veoma je važno razumjeti da je članstvo u NATO, prije svega, naš interes, te da se krug onih koji to shvataju svakim danom širi“, istakla je ministar u svom predavanju polaznicima osmog REACTA-a koji je održan na Vučju, kod Nikšića, na temu „Crna Gora na kraju puta Euro-Atlantskih integracija”.
Pejanović- Đurišić je kazala da su, kada je riječ o sektoru odbrane, sve neophodne reforme u fazi uspješne implementacije. Istakla je da se dodatno njihov uspjeh može ocijeniti kroz učešće naših vojnika u misijama u Avganistanu, Maliju i u Somaliji, gdje se pored doprinosa uspostavljanju i očuvanju mira u svijetu na najbolji način potvrđuje interoperabilnost pripadnika Vojske Crne Gore sa pripadnicima oružanih snaga NATO država „Oni su na najubjedljiviji način pokazali spremnost naše zemlje za punopravno članstvo u NATO“, kazala je Pejanović Đurišić.
Navela je da su reforme u Vojsci sprovedene kako na strateškom, tako i na operativnom nivou. „Stigli smo do tačke kada se možemo smatrati potpuno spremnim za izvršavanje obaveza i zadataka koji su definisani Ustavom naše države, kao i za buduće obaveze koje će proisteći iz punopravnog članstva u NATO", kazala je ministar i dodala da je važno poboljšati stepen razumijevanja u pogledu brojnih pozitivnih efekata članstva, koji ne mogu biti precizno matematički ili finansijski mjerljivi.
Crnogorski ministar odbrane je kazala, obraćajući se polaznicima REACT-a, da je u ovom momentu od posebnog značaja da se fokusiramo na otvorenu i kontinuiranu javnu debatu na temu euro-atlantskih integracija, budući da još uvijek ima nerazumijevanja o tome što u današnjem savremenom svijetu znači sistem kolektivne bezbjednosti. „Uvijek će biti onih koji su protiv članstva, i to iz različitih razloga, uključujući činjenicu da i dalje postoje djelovi našeg društva koji se nadaju reviziji rezultata referenduma kojim je obnovljena nezavisnost naše države“, zaključila je ona, dodajući da su crnogorski građani, uprkos svemu, u više navrata u istoriji dokazali zrelost i integritet kada su u pitanju važni i prelomni istorijski momenti od značaja za Crnu Goru.
Odgovarajući na jedno od pitanja polaznika REACT-a, koji su došli iz 30-tak zemalja, Pejanović Đurišić je naglasila da Crna Gora svojim težnjama ka članstvu u NATO pokazuje još jednom da dijeli vrijednosti zapadne civilizacije. „Upravo zahvaljujući osjećaju da pripadamo zapadnoj civilizaciji i spremnosti na saradnju i solidarnost sa partnerskim zemljama, imali smo neke od najsvjetlijih i najuzvišenijih momenata u našoj istoriji, kao što je prva štampana knjiga u Južnih Slovena, ili priznanje nezavisnosti na Berlinskom kongresu 1878. godine“.
Odgovarajući na pitanje o potencijalnoj gradnji NATO baza na teritoriji Crne Gore, ona je kazala da je to još jedna u seriji manipulacija kojima se dodatno pokušava unijeti konfuzija u javnu debatu. „U skladu sa aktuelnim konceptom i svojom misijom, NATO baze se grade tamo gdje postoji neki akutni bezbjednosni problem. Vjerujem da smo saglasni u ocjeni da ne postoji, i ne može se ni očekivati bilo kakav ozbiljan problem tog tipa u Crnoj Gori i okruženju“, zaključila je Pejanović Đurišić.