Prema riječima zapadnih diplomata, ruska ekspedicija je već stigla u Siriju i smjestila se u vazdušnu bazu, koja je pod kontrolom snaga predsjednika Bašara el Asada.
Baza se, kako navode, nalazi se u okolini Damaska i služiće Rusima kao operativna baza.
U narednim nedeljama hiljade pripadnika ruskog vojnog osoblja stići će u Siriju, uključujući savjetnike, instruktore, tehničare i pilote.
U ovom trenutku nema konkretnih podataka o sastavu kontingenta, ali je Rusija ranije pregovarala o prodaji višenamjenskih MiG-ova 29 i naprednih aviona za trening Yak-130, koji mogu služiti i za borbu.
Ynet piše kako nema sumnje da će ruski piloti uticati na postojeću dinamiku bliskoistočnih sukoba.
Zvanično, Rusija nema ofanzivne namjere prema Izraelu i drugim državama, a glavni cilj razmještanja letjelica je zadržavanje Asada na vlasti i borba protiv ID.
Diplomatski izvori tvrde da su Rusija i Iran nedavno donijeli stratešku odluku da će učiniti sve kako bi spriječili širenje i infiltraciju ID i drugih islamista na područja bivših sovjetskih republika s muslimanskom većinom.
Američka administracija je potpuno svjesna ruske namjere da direktno interveniše u Siriji, iako još nije zvanično reagovala.
Obama je od nedavno suzdržan u pozivima na rušenje Asadovog režima, iako SAD izvodi vazdušne napade kako bi zaštitile pobunjenike protiv kojih će se boriti ruske snage.
Iran i Rusija, uz znanje SAD, namjeravaju da osnaže sirijsku vojsku uvježbavanjem, ali i tehnikom.
Rusija od početka građanskog rata Asadu šalje brodove s oružjem, municijom i rezervnim djelovima.
Rusi nisu jedini koji koordinišu bliskoistočnu politiku s Iranom.
Američki zvaničnici, takođe, učestvuju u intenzivnim razgovorima s Teheranom kako bi osnažili zajedničku borbu protiv ID.
Čini se da američka vlada Iran trenutno prihvata kao neophodnu silu u kampanji protiv ID u Iraku, navodi Ynet.
B92