Govoreći o periodu koji je ispred nas, obzirom da je Pozitivna Crna Gora jedna od potpisnica Predloga Rezolucije o integraciji Crne Gore u NATO o kojoj bi Skupština trebalo da raspravlja u septembru, i o tome da li je Pozitivna Crna Gora i dalje na stanovištu da odluku o NATO treba donijeti u parlamentu Šef poslaničkog kluba Pozitivne Crne Gore Goran Tuponja kaže da Vanredna sjednica na kojoj će se glasati o Rezoluciji o integraciji Crne Gore u NATO savez će pokazati da u parlamentu postoji značajna većina za pristupanje Crne Gore NATO. To vidi kao snažnu i jasnu poruku i domaćoj i međunarodnoj javnosti. Naravno da je važno da i objektivno ispitivanje javnog mjenja pokaže da članstvo u Alijansi podržava i većina građana, i za nas, u tom sučaju, nema ništa sporno da odluka o članstvu može biti donešena i u parlamentu.
- Ali umjesto dileme parlament ili referendum mislim da je značajnije u ovom momentu dodatno intezivirati dijalog sa građanima, objektivno, neostrašćeno, snagom argumenata i činjenica. Siguran sam da bi ubjedljiva većina građana, kad im se razložno iznesu činjenice, podržala članstvo Crne Gore u NATO.
Sasvim je očigledno da argumentacija koja govori u prilog članstvu u NATO u mnogome nadmašuje onu koja se tome protivi. Mi živimo na Balkanu, na „buretu baruta“, kako neki vole da kažu, i ovdje se uvijek ratovalo. Kroz istoriju se sve mijenjalo samo je rat uvijek bio tu-konstanta. Ulaskom u NATO savez opasnost da buduće generacije ratuju kao svaka generacija prije njih se značajno smanjuje. Niko ne može da kaže da će opasnost od nekog novog rata potpuno nestati, ali će ta opasnost biti drastično manja.
Dakle, gledano sa stanovišta državnih interesa Crna Gora ima mnogo više razloga da bude članica ovog vojno-političkog saveza nego da ostane po strani.-zaključio je on.
Obrazlažući svoje gledanje na stavove dijela opozicije da je članstvo u NATO isključivo u interesu vladajuće nomenklature Tuponja je kazao:
-Otišao bih i korak dalje, gledano sa pozicije partijskih interesa-članstvo u NATO više odgovara opoziciji nego vladajućoj strukturi. Činjenica je da članice NATO moraju ispuniti više demokratske standarde nego što ih mi, kod nas, trenutno imamo. Logično je da bi i mi, kao članica saveza, morali napredovati u dijelu demokratizacije izbornog procesa, transparentnosti rada državne administracije, slobode i nezavisnosti medija i td. na čemu opozicija stalno insistira. Tako da bi za mene zapravo logičnije bilo da se opozicija snažnije zalaže za učlanjenje Crne Gore u NATO, nego stranke vlasti, svjesne da im se time sužava prostor za zloupotrebe uigranih mehanizama za pobjeđivanje na izborima.
Sasvim je sigurno da bi članstvo u NATO savezu ubrzalo demokratske i političke promjene za koje se opet opozicija tako dugo retorički zalaže. Dakle, postoje i državni i pojedinačni partijski interesi da sve opozicione stranke snažno podrže ulazak Crne Gore u NATO ukoliko žele demokratsku smjenu vlasti. Mislim da bi bilo važno da opozicija članstvo Crne Gore u NATO sagleda i iz tog ugla.
Takođe je mišljenja da Crna Gora mora i treba da se bori protiv ogranizovanog kriminala i korupcije, prije svega, da bi zaštitila sopstvenu državu.
-Crna Gora mora i treba da se bori protiv ogranizovanog kriminala i korupcije, prije svega, da bi zaštitila sopstvenu državu, sopstvene građane, a ne da bi se time dodvorila bilo kome spolja. Ako hapšenja u Budvi treba dovesti u vezu sa ispunjavanjem evroatlantske agende onda to zaista nije dobro za Crnu Goru. Ne želim da vjerujem da je to tako. Sasvim sigurno treba snažno podržati sve akcije koje će doprinijeti uređenijem sistemu i vladavini prava, jer od toga samo može biti bolje i državi i građanima.
Nikome ne treba, a ponajmanje građanima Crne Gore, fingirana pravna država ili fingirano članstvo u Evropskoj uniji. Ono što je privlačno u Evropskoj uniji jeste zapravo uređenost sistema država članica, funkcionisanje pravne države, standardi koji su stvarni, ne fingirani, standardi koji svakodnevni život pojedinca čine boljim, dostojnijim čovjeka. Niko ne žudi za pukim članstvom bez stvarnog pokrića.
Kad je riječ o tome da se Pozitivna našla i na udaru Demokratskog fronta zbog odbijanja da učestvuje u protestima zakazanim za 27.septembar Tuponja je kazao da je Pozitivna na udaru raznoraznih frontova i familija od svog osnivanja, pune tri godine, tako da im to nije novo, a malo su i oguglali na sve te napade.
-Ne uzbuđujem se oko toga što DF misli, jer je njima u zadnje vrijeme svako kriv za sve, osim njih samih.
Cjepkanjem opozicije u proteklih pola godine – godinu, došlo je do žestokih međusobnih optužbi i smiješno-tužnih dokazivanja u tome ko je veći opozicionar. Ko god ne postupi onako kako je to jedna partija ili familija zamislila, automatski ga isti proglašavaju prorežimskim, udbaškim, lažnim i td. Uvrjedljivi repertoar je širok, kao da ne shvataju, ili možda čak i shvataju, da na taj način samo osnažuju vladajuću strukturu i da time rade na sopstvenu štetu. To na žalost samo pokazuje koliko smo još daleko od demokratskih standarda i u komunikaciji opozicionih političkih subjekata. Pozitivna Crna Gora pokušava da se drži van takve retorike jer je ona bespotrebna i štetna i za opoziciju i za društvo u cjelini.
Što se tiče najavljenih uličnih okupljanja Demokratskog fronta to vidim kao njihov način njihove političke borbe i pokušaj homogenizacije sopstvenih redova. Pozitivna neće biti dio te priče, jer se naša vizija političkih promjena ne podudara sa smjenom vlasti na ulici.