Region

Ćirilične table zabranjene u Vukovaru, Srbija uputila protestnu notu

Vukovarsko Gradsko vijeće izglasalo je izmjene gradskog Statuta prema kojima nisu predviđene dvojezične table, odnosno ćirilično pismo na gradskim ustanovama, institucijama, trgovima i ulicama u Vukovaru.
Ćirilične table zabranjene u Vukovaru, Srbija uputila protestnu notu
Portal AnalitikaIzvor

Da ćirilice do daljeg neće biti na natpisima u Vukovaru odlučile su stranke s hrvatskim predznakom u Vijeću, koje su većinom glasova usvojile izmjene i dopune gradskog Statuta prema predlogu gradonačelnika Ivana Penave (HDZ), prenose hrvatski mediji, javlja Tanjug.

Vukovarski gradonačelnik Penava, nakon što je na sjednici Gradskog vijeća izglasana odluka o izmjeni Statuta Grada Vukovara, izjavio je na konferenciji za novinare da se izmenama "pružaju maksimalna prava pripadnicima srpske nacionalne manjine u Vukovaru, ako se uzmu u obzir životne činjenice i faktičke okolnosti u gradu".

Ministar uprave u hrvatskoj vladi Arsen Bauk nije želio da komentariše odluku o izmjeni Statuta.

Bauk je na svom Fejsbuk profilu poručio da ne može da komentariše odluku jer je njegovo ministarstvo "nadležno za rješavanje mogućeg zahtjeva Vijeća srpske nacionalne manjine grada Vukovara o ocjeni ustavnosti i zakonitosti izmjena Statuta grada vezano za uvođenje u ravnopravnu upotrebu jezika i pisma srpske nacionalne manjine".

Da li će Vijeće srpske nacionalne manjine u Vukovaru podnijeti takav zahtjev Ustavnom sudu za sada nije poznato, a za sjutra je najavljena konferencija za novinare srpske zajednice.

Za izmjene je glasalo 10 poslanika vladajuće gradske koalicije HDZ-HKS, uz podršku predstavnice HDSSB-a Slavice Jelinić koja je osigurala presudni glas za prihvatanje izmjena Statuta, a protiv ili suzdržano bilo je 10 poslanika iz redova SDP-a, SDSS-a, HNS-a i SNS-a.

Izmjenama Statuta usvojene su dvije odluke- Statutarna odluka o izmjenama i dopunama Statuta i Statutarna odluka o ostvarivanju ravnopravne službene upotrebe jezika i pisma srpske nacionalne manjine na podrčju Grada Vukovara, kojom bi se postupno osiguravala individualna prava građana srpske nacionalnosti u Vukovaru.

Izmjenama Statuta trebalo bi da se ispoštuje prošlogodišnja odluka Ustavnog suda da vukovarsko Gradsko vijeće u roku od godinu dana riješi pitanje dvojezičnosti u tom gradu.

Naime, Ustavni sud je 11. avgusta 2014. obavezao vukovarsko Gradsko vijeće da u roku od godinu dana, prema dijelu Zakona o upotrebi jezika i pisma nacionalnih manjina u Hrvatskoj, Statutom grada propiše i uredi za cijelo područje, odnosno za pojedini dio ili pojedine dijelove područja Grada Vukovara, individualna prava pripadnika nacionalnih manjina na službenu upotrebu svog jezika i pisma.

Današnja rasprava o izmjenama gradskog Statuta obilježena je sukobima oko prava srpske manjine.

U raspravi su dominirali suprostavljeni stravovi predlagača izmjena Statuta, Penave, i predstavnika opozicionih stranaka (SDSS, SDP, HNS i SNS), koji su bile protiv predloženih izmjena.

Opozicija smatra da predložene izmjene Statuta ne garantuju veća prava pripadnicima srpske nacionalne manjine od onih koja su im garantovana aktuelnim Statutom iz 2009. godine, prenosi agencija Hina.

Penava tvrdi da predlog izmjena "maksimalno prati odluku Ustavnog suda", uz poruku da je izmena Statuta nametnuta i "kao vrući krompir" prebačena Vukovaru iz Zagreba.

"Nigdje u Statutu ne piše da je uvedena ravnopravna upotreba srpskog jezika i ćiriličnog pisma u Vukovaru", kazao je Dejan Drakulić u ime Kluba poslanika SDSS.

Goran Bošnjak iz SDP-a je, pak, zamjerio predlagaču da se stavlja u poziciju zakonodavca i da se poigrava s pravima nacionalnih manjina u Vukovaru.

"I ono malo prava što ste predvidjeli ograničavate, pa tako pravo da građani srpske nacionalosti mogu gradske akte dobiti na ćiriličnom pismu sužavate tako što propisujete da to mogu dobiti nakon pisanog zahtjeva", rekao je Bošnjak.

Izmjenama Statuta Srbima je omogućeno izvođenje nacionalne himne u svečanim prilikama, nakon što se izvede himna Hrvatske, kao i službena korespondencija na ćirilici, ali pri tome za svaki dokument moraju podnijeti zahtjev, uz plaćanje takse od 20 kuna.

Odučeno je da će Gradsko vijeće jednom godišnje, u oktobru, raspravljati o dostignutom stepenu razumijevanja, solidarnosti i dijaloga među građanima Vukovara, te da u skladu sa zaključcima donosi odluku o mogućnosti, odnosno potrebi proširivanja obima osiguranih individualnih prava pripadnika srpske nacionalne manjine u Vukovaru novim pravima.

Ustavni sud je, inače, neustavnim proglasio referendumsko pitanje prema kojem bi građani odlučili da li su za to da se Ustavnim zakonom o pravima nacionalnih manjina propiše da pravo na ravnopravnu službenu upotrebu svog jezika i pisma manjine ostvaruju u sredinama u kojima čine više od polovine, umesto sadašnje trećine ukupnog stanovništva.

Ranije danas, sajt Lupiga objavio je video na kojem se vidi kako zamjenik vukovarskog gradonačelnika Marijan Pavliček iz Hrvatske konzervativne stranke i predsjednik vukovarskog Gradskog vijeća, HDZ-ovac Igor Gavrić, pjevaju ustašku pjesmu "Evo zore, evo dana", u kojoj se veličaju pripadnici zloglasne "Crne legije".

Predsjednik Koalicije udruženja izbjeglica Miodrag Linta osudio je ponašanje zamjenika Pavličeka i Gavrića zbog pjevanja "Evo zore, evo dana".

Protestna nota

Ministarstvo spoljnih poslova Srbije uputiće danas najoštriji protest Hrvatskoj povodom odluke Gradskog vijeća Vukovara o promjeni Statuta grada, kojim nisu predviđene dvojezične table na gradskim ustanovama, trgovima i ulicama u tom gradu i kojom se zahtijeva da svako obraćanje na ćiriličnom pismu podliježe posebnoj molbi i plaćanju takse.

Usvojenim izmjenama direktno se negira ravnopravnost upotrebe jezika i pisma, čime se krše osnovna ljudska i manjinska prava Srba, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova Srbije, prenosi Tanjug.

Izvor: rts.rs

Portal Analitika