Politika

Koprivica: Vlada ne može biti opozicija zakonima koje usvaja Skupština

Opozicija ne smije biti čekač raspleta u vladajućoj koaliciji. Cjenkanje partnera u vladajućoj koaliciji može skupo koštati građane. Izglasavanjem nepovjerenja Vladi, Skupština bi proizvela povjerenje građana u pravno-politički poredak, ističe Momo Koprivica, potpredsjednik Demokrata.
Koprivica: Vlada ne može biti opozicija zakonima koje usvaja Skupština
Portal AnalitikaIzvor

"Pravi je trenutak da se prepoznaju demokratske snage u Skupštini Crne Gore i da preuzmu ulogu vodećeg organa ustavnog života rešavajući dramatičnu društvenu agoniju", kazao je Koprivica.

Naglašava da inicijativa da se u Skupštini izglasa nepovjerenje Vladi ima pravno, političko, ekonomsko i moralno opravdanje.

"Sa političkog aspekta, Vlada ne može biti opozicija zakonima i odlukama koje usvaja Skupština. Neodrživa je situacija da Vlada totalno vlada i upravlja društvom i državom, a da pri tom ne vlada sobom i svim svojim segmentima, niti uspijeva upravljati odnosom između sebe i Skupštine", ističe Koprivica.

Pravno posmatrano, dodaje on, Skupština je izvor Vlade, Vlada proističe iz Skupštine, a ne obrnuto.

"Izvršna vlast se povjerava Vladi samo radi sprovođenja zakona i samo pod uslovom da se podvrgne vladavini Ustava i zakona. Sprovođenje zakona je obavezna, a ne fakultativna djelatnost Vlade. Normativna ovlašćenja Vlade su dopuna, a ne zamjena za zakonodavstvo. Crna Gora mora biti država u kojoj Vlada ima obavezu da sprovodi zakone, a ne i pravo da podvlasti zakonodavca. S obzirom na to da Vlada Mila Đukanovića ima pogubne aspiracije u pogledu javnih resursa, antikorupcijske aktivnosti i osnovnih prava građana, ne može se očekivati da ona preuzme odgovornost za sprovođenje zakona, niti da će svojim aktima realizovati odluke Skupštine. Bez realizacije predloga koji je uputio Predsjednik Demokrata, ostaće nerealizovani zakoni i blokirana zakonodavna funkcija državne vlasti", ocijenio je Koprivica.

Prema njegovim riječima, sa ekonomskog aspekta korisno je da demokratska promjena vlasti postane poznata kategorija, jer se na taj način eliminišu regulatorni i sistematski rizici u privredi i na tržištu.

"Do tada, javni sektor neće biti usmjeren na efikasno pružanje javnih dobara, već na preraspodjelu resursa radi održanja Dps-a na vlasti, a privatni sektor neće ulagati dovoljno, niti će ulagati u dugoročne projekte zbog straha šta od jedne zemlje može učiniti neodgovorna vlast braneći privilegije. Iz etičke perspektive, dok inicijativa Demokrata ne dobije podršku u Skupštini, Vlada Mila Đukanovića ostaje moralni hazarder. Ako Vlada definiše granice svog djelovanja, onda ona nije ničim ograničena. Ako ne iskoristimo ustavno sredstvo uticaja zakonodavne na izvršnu vlast Vlada neće mariti za posledice svog djelovanja i ojačaće njen motiv da uvede zemlju u rizične i štetne operacije", kazao je Koprivica.

U demokratiji, naglašava on, promjena vlasti “košta“ onoliko koliko građanima treba resursa da pođu do birališta i slobodno iskoriste pravo glasa.

"U Crnoj Gori Đukanović podiže cijenu promjene vlasti tako što ciljano stvara uslove da građanin formira osjećaj da mora žrtvovati život ili lična dobra ne bi li došlo do promjene vlasti. Na taj način on uspijeva da mnoge građane obeshrabri i odvrati od sudjelovanja u političkom životu. Opozicija mora biti odlučna i mudra i ne smije zapasti u zamku da besplatno reklamira ovu pogubnu cjenovnu politiku aktuelnog šefa izvršne vlasti", poručuje Koprivica.

Dodaje da bi ishod ove inicijative Demokrata bio izlazak demokratskih snaga na ustavnu raskrsnicu, a ne ulazak u slijepu neustavnu ulicu.

"U slijepoj ulici DPS lako vrši represiju nad građanima, a opozicioni lideri moraju biti na visini istorijskog izazova i da se "ne hvataju rukama građana za vrelo gvožđe“. Demokrate ne predlažu formiranje zajedničkog pogleda na svijet, već cjelishodan obrazac zajedničkog djelovanja kako bi se riješili problemi koji se prelivaju iz političke u druge društvene sfere", zaključio je Koprivica.

Portal Analitika