Društvo

BOŠKOVIĆ: "Bolonja" obesmišljena prevelikim brojem studenata

Problem u Crnoj Gori nije hiperprodukcija magistarskih i doktorskih zvanja, tačnije broj studenata koji su stekli zvanje magistra i doktora nauka, već način na koji su ove diplome stečene, kao i kvalitet nastave koji se realizovao na ustanovama visokog obrazovanja, što se vezuje za priznavanje inostranih diploma sa pojedinih fakulteta, kaže u intervjuu Pobjedi ministar prosvjete Predrag Bošković.
BOŠKOVIĆ: "Bolonja" obesmišljena prevelikim brojem studenata
Portal AnalitikaIzvor

Ističe da imamo deficit po pitanju sticanja zvanja magistra i doktora nauka iz prirodno-matematičke oblasti, tehničkotehnološke, medicinske, poljoprivredne i društvene i humanističke nauke, pa je MP ove godine raspisalo Konkurs za dodjelu nacionalnih stipendija za izvrsnost, za koje je opredijeljen budžet od 630.000 eura.

"U kontinuitetu se radi na usklađivanju tržišta rada i upisne politike na ustanovama visokog obrazovanja. Univerzitet Crne Gore (UCG) prilikom kreiranja upisne politike dobija inpute na osnovu analiza, rezultata studija, istraživanja, podataka dobijenih od Zavoda za zapošljavanje Crne Gore. Rekao bih da je samo jedan od segmenata reforme visokog obrazovanja upisna politika. Podizanjem kvaliteta nastave, jačanjem kadrova i infrastrukture želimo da otklonimo nedostatke, ali i da podignemo nivo konkurentnosti naših visokoobrazovnih ustanova na tržištu obrazovanja u regionu i šire. Smatram da je za bolju usklađenost obrazovnog sistema i tržišta rada potrebna jača saradnja poslodavaca i obrazovnih institucija, ali i uspostavljanje sistema karijernog praćenja studenata nakon završetka obrazovnih programa. Trenutno se radi na uspostavljanju sistema za praćenje karijere diplomiranih studenata u okviru projekta ,,Visoko obrazovanje i istraživanje za inovacije i konkurentnost“, koji se finansira iz kredita Svjetske banke.r Razmatra se opravdanost postojanja pojedinih studijskih programa na kojima je angažovan veliki broj profesora, a koji na svim godinama imaju mali broj studenata. Za državu je isplativije da se studentima plati školovanje na prestižnim fakultetima u inostranstvu, i tako smanje troškovi koji se mogu uložiti u neke druge investicije koje će doprinijeti poboljšanju kvaliteta nastave. UCG je pripremio analizu stanja i strateška opredjeljenja za reorganizaciju i integraciju pa će se shodno reformi, koja se sprovodi u okviru ovog nivoa obrazovanja, u narednom periodu i odlučiti koji su to programi koji nijesu finansijski isplativi", najavio je Bošković.

Podsjetio je da je cilj Bolonjske deklaracije, između ostalog, bio povećanje efikasnosti studiranja, što je i postignuto.

"U 2008. godini smo u vrijeme investicionog buma imali deficit visokoobrazovnog kadra. Nažalost otvaranje novih radnih mjesta, zbog svjetske ekonomske krize, nije pratilo trendove studiranja. Kao što sam rekao, za bolju usklađenost tržišta rada i obrazovanja treba veća povezanost poslodavaca i obrazovnih institucija i to je ono na čemu će se raditi u narednom periodu.

Ono što je bio glavni problem kod uvođenja ,,Bolonje“ jeste nepoštovanje principa vezano

za broj studenata na fakultetskim jedinicama. To je direktno uticalo na kvalitet nastave, jer se ona može izvoditi samo ako časove pohađa optimalan broj studenata. Zato smo i napravili određene reforme po pitanju upisne politike donošenjem rješenja o sprovođenju postupka dopune licence UCG, odnosno utvrđivanja broja studenata za organizacione jedinice za koje do 30. oktobra 2014. godine licencom nije bio propisan broj studenata za upis u prvu godinu studija. Ono što i jeste cilj reforme UCG je da stvorimo još kvalitetnije uslove studiranja za naše studente koji će im omogućiti sticanje znanja, vještina i kompetencija što će im omogućiti da budu konkurentni i na tržištu rada van granica naše države. To omogućava Bolonjski princip studiranja ako se pravilno primjenjuje", naveo je Bošković.

Nacionalnim stipendijama za izvrsnost se, pojašnjava, omogućava stipendiranje studenata na prestižnim međunarodnim univerzitetima na kojima se izvodi kvalitetna nastava i izbor fakulteta i njegovo rangiranje je upravo jedan od kriterijuma za dodjelu stipendije.

"U toku je i konkurs za sufinansirenje školarine na magistarskim i doktorskim studijama u zemlji i inostranstvu za 60 kandidata upisanih na prvu godinu magistarskih studija iz oblasti: prirodno-matematičkih, tehničko- tehnoloških, biotehničkih, medicinskih, društvenih i humanističkih nauka, i 24 kandidata upisanih na prvu godinu doktorskih studija iz oblasti: prirodno matematičkih, tehničko– tehnoloških, biotehničkih, medicinskih, društvenih i humanističkih nauka, u zemlji i inostranstvu studijske 2014/2015. godine", rekao je Bošković.

Portal Analitika