Ovakva odluka znači definitivni kraj jedne epohe u istoriji Kraljevstva, piše francuski list Figaro.
Pijre jednog vijeka, britanska industrija uglja zapošljavala je više od milion ljudi koji su radili u oko 3.000 rudnika.
Danas gotovo da možemo da govorimo o kraju tog razdoblja, navodi "Blumberg".
Nedavno je zatvoren simbol ovog sektora u Britaniji, rudnik Torsbi (Thoresby), suočen sa konkurencijom na međunarodnom tržištu.
Velika Britanija je u aprilu ove godine, prema pisanju njujorške agencije, uvezla više od 1,9 miliona tona fosilnih goriva, dok je nacionalna proizvodnja pala na 750.000 tona.
Prošle godine, Ujedinjeno kraljevstvo je 84 odsto utrošenog goriva podmirilo iz uvoza u odnosu na samo 21 odsto 1995. godine.
Nacionalna kompanija za britanski ugalj (UK Coal) najavila je za 15. decembar 2015. zatvaranje poslednjeg rudnika uglja u zemlji. Riječ je o rudniku Kelinglej (Kellingley) u mjestu Bil (Beal), u Engleskoj.
Britanska vlada je do sada pomogla ovom sektoru sa 10 miliona funti, ali sada odbija da uputi bilo kakvu dodatnu pomoć, smatrajući to ekonomski potpuno neopravdanim.
Cilj vlade konzervativaca na vlasti je da prestane da porez koji naplaćuje od građana usmjerava za podršku industriji koja više ne fukcioniše.
U saopštenju UK Koala se navodi da je zatvaranje Kelingleja posljedica teškog perioda zbog novonastalih komercijalnih okolnosti u kojima je jeftinije kupovati ugalj u inostranstvu nego ga proizvoditi u domaćim rudnicima, koji posljednjih trideset godina posluju sa gubitkom.
Rudnik Torsbi iz 1925, u kome je radilo 900 ljudi, zatvoren je prošle nedjelje.
U posljednjem rudniku uglja, koji će prestati sa radom krajem godine, radi nešto vise od 400 ljudi.
Izvor: blic.rs