EP: Košarkašima ponovo nedostajalo sreće za pobjedu

Juniorska reprezentacija razigravaće za plasman od 13. do 16. mjesta na Evropskom prvenstvu u grčkom Volosu – izabranici Boška Radovića poraženi su od Letonije 68:65 (26:19, 13:22, 14:9, 15:15). Bez jednog od najboljih igrača Miloša Popovića koji je doživio povredu koljena u prethodnom duelu protiv Ukrajine, ''crveni'' su ponovo poraženi nakon dramatične završnice, u kojoj su imali napad za produžetak ili pobjedu, ali se kapiten Ognjen Čarapić poklizao i izgubio loptu, pa je Letonija došla do pobjede kojom je osigurala opstanak u A diviziji. Crna Gora sada je u veoma teškoj situaciji, jer mora da dobije oba meča u razigravanju od 13. do 16. mjesta, kako bi i narednog ljeta igrala u elitnom rangu evropske košarke.

Ognjen Čarapić je bio najbolji u redovima naše selekcije sa 26 poena, a dvocifren učinak imao je još sam Gordan Glomazić sa 10 poena.Todor Radonjić je upisao po osam poena i skokova. U pobjedničkoj selekciji Kristers Zoriks,Verners Kohs i Zigmars Raimo postigli su po 15 poena.

Letonija je u tri navrata imala tri poena prednosti na startu meča (3:0, 5:2, 7:4), ali je naša reprezentacija predvođena Čarapićem koji je pogodio dva bacanja, potom dvojku i dodatno bacanje prokrenula na 9:7 u 4. minutu. Nakon izjednačenja koje je donio Divac u 5. minutu (13:13), Letonci su napravili seriju 8:0 i poveli 21:13 u 8. minutu, što je bio signal da selektor Boško Radović zatraži tajm-aut. Letonija je u posljednjem minutu prve dionice imala i rekordnu prednost u prvom poluvremenu (26:15), a do kraja tog perioda ''crveni'' su uspjeli da smanje zaostatak na sedam poena – 26:19.

Radonjić je na početku druge dionice pogodio za ''minus pet'' (26:21), a Čarapić predvodio našu reprezentaciju, ne dozvoljavajući protivniku da dođe do dvocifrene prednosti. Nakon serije 10:4 u kojoj jeKalezić postigao šest, a Bakić četiri poena, Crna Gora prišla je na samo dva poena zaostatka (37:35) u 19. minutu. I finiš druge dionice pripao je ''crvenima'' – Bakić i Čarapić pogodili su trojke za preokret i vođstvo 41:39 nakon prvih 20 minuta. Čarapić je u prvom poluvremenu postigao 18 poena.

Početak treće četvrtine pripao je Letoncima koji su u 25. minutu poveli 45:44 nakon trojke Kohsa. Crna Gora je ipak, ponovo preokrenula i imala dva poena prednosti (48:46) u 26. minutu nakon dva realizovana bacanjaKalezića. Tri minuta i 18 sekundi prije kraja trećeg perioda u dvorani je nestala struja zbog čega je uslijedio 15-minutni prekid. Nakon što je meč nastavljen, Letonija je sa pet vezanih poena poveli 51:48 u 29. minutu, a u posljednjih deset minuta ušla sa vođstvom 53:50.

Kohs je na početku posljednjeg perioda sa dva pogođena bacanja donio pet poena prednosti svom timu (55:50), ali je naša reprezentacija tada uhvatila ritam, odigrala sjajno odbranu i napravila seriju 8:0, koju je zaključio Glomazić za vođstvo 58:55 u 34. minutu. I onda je uslijedio novi prekid zbog nestanka struje u dvorani, pet minuta i 43 sekunde prije kraja meča. Ponovo je prekid više prijao protivniku koji je napravio seriju 9:2 i poveo 64:60 u 37. minutu. Nakon što je Glomazić smanjio zaostatak na dva poena (65:63), minut i 25 sekundi prije kraja uslijedila je neizvjesna završnica. Radonjić je pogodio za izjednačenje (65:65), 36 sekundi prije kraja, a ispostavilo se da je odlučujuće poene postigao Birkans koji je pogodio dva bacanja za 67:65, 11 sekundi prije kraja.