EP: Košarkaši ubjedljivi protiv Hrvatske

Juniorska reprezentacija ostvarila je prvu pobjedu u razigravanju za plasman od 9. do 16. mjesta na Evropskom prvenstvu za igrače do 18 godina u grčkom Volosu – izabranici Boška Radovića u drugom kolu grupe G savladali su selekciju Hrvatske 91:68 (26:14, 24:13, 21:18, 20:23). To je našoj reprezentaciji druga pobjeda na šampionatu u Grčkoj, nakon trijumfa protiv Njemačke u grupnoj fazi, a doživjela je tri poraza (Letonija i Srbija u preliminarnoj rundi i Finska u prvom meču razigravanja). Hrvatska je bila bolja samo u uvodnim minutima duela (10:2, 3. minut), ali su ''crveni'' odigrali sjajno preostali dio prve četvrtine, nakon koje su stekli 12 poena prednosti (26:14), koje su do poluvremena uvećavali do ''plus 23'' (50:27).

U igru nije ulazio kapiten Ognjen Čarapić, koji je zbog povrede igrao samo u duelu protiv Finske na startu razigravanja za plasman od 9. do 16. mjesta. Tri igrača imala su dvocifren učinak u našoj selekciji – Miloš Popović je upisao ''dabl-dabl'' učinak sa 26 poena i 11 skokova, Todor Radonjić je upisao 21 poena i osam uhvaćenih lopti, dok je Filip Bakić meč završio sa 16 poena, te po pet skokova i asistencija. U poraženoj selekciji najbolji je bio Mate Kalajzić sa 19 poena. Crna Gora imala je visok procenat šuta, dominaciju u skoku (44:24), pa poslije najboljeg izdanja u dosadašnjem dijelu šampionata, ubjedljiva pobjeda nije mogla da izmakne.

Hrvatska je bolje otvorila meč i u 3. minutu vodila je 10:2, nakon što je pogodio Buljević. Do kraja prve četvrtine viđeno je sjajno izdanje naše reprezentacije – pogađali su redomPopović, Raut i Radonjić, nakon čije dvojke i dodatnog bacanja je ostvarena prva prednost na meču (13:12) u 7. minutu. Nastavili su naši juniori sa odličnom igrom kako u odbrani, tako i u napadu koji je bio veoma efikasan, pa su nakon poena Bakića prvi put stigli do dvocifrene prednosti (24:14), a nakon prvih deset minuta vodili 26:14. Crna Gora za sedam minuta napravila je seriju 24:4.

Popović je na početku druge dionice donio 14 poena viška (28:14), a Hrvatska serijom 7:2 smanjila zaostatak na jednocifren broj poena (30:21) u 12. minutu, nakon čega je selektorBoško Radović zatražio tajm-aut.  Ubrzo je Crna Gora ponovo stekla dvocifrenu prednost zahvaljujući prije svih Popoviću koji je u 15. minutu pogodio za 34:23. Najveće vođstvo u prvom poluvremenu, ''crveni'' su imali u 19. minutu kada je Bakić donio 23 poena viška (48:23). Na velikom odmoru bilo je 50:27, uz dva igrača sa dvocifrenim učinkom – Popović je upisao 17, a Radonjić 11 poena.

Serijom od osam vezanih poena, Hrvatska je u 22. minutu smanjila zaostatak na 15 poena (50:35), ali jeBakić odgovorio sa pet vezanih poena za ''plus 20'' (55:35) u 24. minutu. Nakon dvojke i realizovanog dodatnog bacanja Popovića u 24. minutu billo je 58:37, a Radonjić je trojkom donio 22 poena viška (61:39) u 25. minutu. Rekordnu prednost u trećem kvartalu, ''crveni'' su imali u posljednjem minutu kada je nakon prvih poena Vukčevića, rezultat bio 71:43. U posljednjih deset minuta, naša selekcija ušla je sa vođstvom 71:45.

U posljednjem periodu jedina dilema bila je razlika sa kojom će naša selekcija ostvariti drugu pobjedu u Volosu, a rekordna prednost bila je nakon što je Bakić pogodio jedno bacanje za vođstvo 86:52, tri minuta i 26 sekundi prije kraja.