Muzika

Morten Travik o koncertu „Lajbaha“: Lude ideje otvorile put do Sjeverne Koreje

Jedna od najneobičnijih vijesti u muzičkom svijetu u posljednja dva mjeseca svakako je najava koncerta slovenačke grupe „Lajbah“ u Pjongjangu. Ta tako „zločinačka, diktatorska i zatvorena zemlja“, kako zapadni mediji predstavljaju Sjevernu Koreju, odlučila je da otvori vrata za prvi zapadni pop-rok bend, koji će u glavnom gradu 19. i 20. avgusta izvesti koncert za oko 2.000 ljudi.
Morten Travik o koncertu „Lajbaha“: Lude ideje otvorile put do Sjeverne Koreje
Portal AnalitikaIzvor

Da slučaj bude neobičniji, u goste ovoj „negostoljubivoj državi“ ne dolazi tamo neko kulturno-umjetničko društvo koje njeguje internacionalne narodne igre i pjesme, već jedna od najkontroverznijih jugoslovenskih, slovenačkih i evropskih grupa. Ovaj projekat u Pjongjangu organizovao je norveški umjetnik Morten Travik, koji već nekoliko godina sarađuje sa tamošnjim vlastima i stvaraocima. Svestrani umjetnik u razgovoru za Pobjedu tvrdi da Sjeverna Koreja uopšte nije tako loša zemlja kako je zapadni mediji predstavljaju. Tvrdi da postoje određena ograničenja, ali istovremeno i želja da se te granice pomjeraju, šire vidici i napreduje na polju umjetnosti.

„Mogu sa sigurnošću da kažem da koncert „Lajbaha“ nikad ne bi bio moguć da tome nije prethodio niz uspješnih kulturnih saradnji između Sjeverne Koreje i stranih umjetnika, koje sam organizovao posljednje tri godine. Neki primjeri mogu se naći na mom sajtu www.traavik.info. Dakle, ključne riječi su povjerenje, strpljenje i saradnja pod jednakim uslovima, koliko je to moguće, što svakim novim projektom rezultira širenjem mogućnosti i umjetničkih sloboda, podstičući te da budeš još hrabriji svaki sljedeći put. Sve je to postepeni proces, a ne jedan odlučujući trenutak. Ali, iako su nas pozvale vlasti Sjeverne Koreje i sada je 100 posto sigurno da ćemo tamo otići predstava nije gotova dok nije gotova. Svašta još može da se dogodi“,kaže Travik za Pobjedu. Upitan kakva je bila prva reakcija sjevernokorejskih vlasti kada ste im predložili koncert,Travik je odgovorio:  S obzirom na to da već zajedno radimo neko vrijeme, već su se do određene mjere navikli na moje „lude“ ideje i počeli da shvataju da, iako na prvi pogled te ideje mogu izgledati pomalo zastrašujuće, nešto dobro uvijek do njih. Tako da je ponašanje tamošnjih vlasti bilo negdje između radoznalosti i nervoze, što je njihovo uobičajeno stanje uma kada rade sa mnom.

„Oni su veoma svjesni internacionalne uobičajene medijske kampanje koja ih kritikuje ili ismijava, ili jedno i drugo. Ti uslovi koje su postavili te- „Lude“ ideje otvorile put do Sjeverne Koreje. Lokalne vlasti tražile su da nema kritikovanja njihovog vođstva ili političkog uređenja i uvjerenje da „Lajbah“ tamo ne dolazi da ismijava njihov sistem ili državu u cjelini vili ipak nijesu ništa lošiji ni stroži nego što bi bili za nastupanje u većini drugih mjesta u svijetu koja nijesu Berlin“,naveo je Travik. (Pobjeda)

Portal Analitika