Region

Pusić pisala Arbitražnom sudu i EK zbog afere oko razgraničenja sa Slovenijom

Prva potpredsjednica Vlade Hrvatske i ministarka vanjskih i evropskih poslova Vesna Pusić uputila je juče pismo Arbitražnom sudu i Evropskoj komisiji pisma vezana za najnovija događanja koja "dovode u ozbiljnu sumnju vjerodostojnost i zakonitost cijelog arbitražnog postupka između Republike Hrvatske i Republike Slovenije", prenosi HRT.
Pusić pisala Arbitražnom sudu i EK zbog afere oko razgraničenja sa Slovenijom
Portal AnalitikaIzvor

U pismu Arbitražbom sudu se, pored ostalog, navodi kako su javno objavljeni materijali o komunikaciji između arbitra kojeg je imenovala Slovenija, Jerneja Sekoleca i slovenačke agentice pred sudom Simone Drenik, otkrili kako su kršena osnovna načela postupka, i da je teško i sistemski kršena nezavisnost i integritet arbitražnog postupka.

- U pismu Sudu pozivaju se ostale arbitražne sudije da što prije pregledaju materijale koji sadrže informacije koje su nanijele ogromnu štetu integritetu cijelog postupka, ali i javnoj percepciji legitimiteta postupka, ali i sud da se o svemu izjasni. Izloženo je, takođe, argumentovani hrvatski stav o navedenom - saopšteno je iz Ministarstva vanjskih poslova Hrvatske.

Pusić je u pismu Evropskoj komisiji obavijestila što je Hrvatska preduzela u novonastaloj situaciji "vezanoj za duboku kompromitaciju arbitražnog postupka" kojem je pristupila "u dobroj vjeri, poštujući sva pravila međunarodnog prava i međunarodnog sudstva".

- Slovenija će se svim silama oduprijeti pokušaju Hrvatske da otkaže arbitražni sporazum, pri čemu će iskazati političko jedinstvo vladajućih stranaka i opozicije, a slovenačka vlada vjeruje da otkazivanje sporazuma zbog regionalne stabilnosti ne bi dopustila ni međunarodna zajednica - pišu danas slovenački mediji.

Velika većina njih otkrivanje audio-snimaka razgovora aktera afere naziva "obavještajnom" odnosno "špijunskom aferom" koju su, navodno, pripremile hrvatske obavještajne službe kako bi kompromitovale arbitražni sporazum zbog neformalnih informacija da su arbitražne sudije sklone da u graničnom sporu daju za pravo Sloveniji.

Ljubljansko Delo navodi da je arbitražni sporazum, potpisan 2009. godine, obavezujući dokument "čak i u slučaju kada ga jedna strana ne želi", te da bi njegovo otkazivanje narušilo regionalnu stabilnost. List navodi i kako je Hrvatska "u sporu sa svim susjednim državama" i dodaje da Zagreb nije riješio granični spor ni sa Srbijom, BiH i Crnom Gorom, da je u sporu s Mađarskom oko vlasničkih odnosa u Ini, te da je u sporu s Italijom oko radijskih frekvencija u Dalmaciji, Istri i na nekim hrvatskim ostrvima.

Izvor: HRT

Foto: hrt.hr

Portal Analitika