Ona je kazala da, bez obzira na to što su radnici koji štrajkuju dobili punu podršku lokalnog parlamenta u Herceg Novom, Vlada Crne Gore, iako je većinski vlasnik, ima drugih prioriteta.
"Opravdanje ne mogu biti potrebe da se dokumentacija prikupi i dobiju stavovi svih nadležnih ministarstava i državnih institucija, jer ipak, Vlada je preko svojih fondova većinski vlasnik, i morala je biti upoznata sa svim dešavanjima u Brodogradilištu Bijela", istakla je Đurović.
Ona je objasnila da je Vlada ta koja postavlja menadžment i Bord direktora, a time su svi imenovani bili dužni da daju detaljne izvještaje o svom poslovanju upravo izvršnoj vlasti.
"Zabrinjava činjenica da je stečaj uveden zbog neizmirenih obaveza poreza i doprinosa koji je pokrenula Poreska uprava, što opet navodi da je i to jedan od državnih organa u kojem Vlada ima potpunu kontrolu", kazala je Đurović.
Ona je upitala kako je uopšte moguće da se ove obaveze ne izmiruju u periodu od pet godina, ako se zna da je zakonska obaveza isplate ličnih dohodaka u bruto iznosu, odnosno i sa ovim dažbinama, te dodala da se radnici opravdano pitaju kako je moguće da se dan prije uvođenja stečaja u brodogradilištu prima novi brod na remont.
"Nivo odgovornosti radnika, iako po zakonu sada u potpunosti nezaposlenih, je nemjerljiv i za svaku pohvalu, jer oni i pored prestanka radnog odnosa volonterski održavaju dokove i kisikanu, dva najvažnija i ekološki najkritičnija segmenta u preduzeću", naglasila je Đurović.
Prema njenim riječima, radnici imaju i ličnu i moralnu odgovornost i ponašaju se i više nego korektno u društvu koje im uskraćuje osnovna, elementarna prava i ignoriše ih do krajnjih granica.
"A granice izdržljivosti, i fizičke na preko 50 stepeni celzijusa u najtoplijim danima u Crnoj Gori, ali i ekonomske jer ovi ljudi već više od tri mjeseca nemaju nikakvih prihoda, su sve bliže dostizanju limita. Da li to Vlada igra strategiju krajnjeg iscrpljivanja ovih ljudi, u međuvremenu planirajući svoj avgustovski odmor, a njih ostavljajući da se bore za svoju egzistenciju bez ikakvog odgovora, pa ko duže izdrži", upitala je Đurović.
"Nada li se Vlada, odnosno kadrovi DPS-a i SDP-a, da će izmučeni i iscrpljeni radnici pokleknuti do septembra i pristati na bilo šta, samo da ipak imaju bilo kakve izvore prihoda? Ratna strategija opsade gradova i prekidanje dotoka hrane i vode izgleda i ovdje je u primjeni. Samo u ovom slučaju radnici nijesu fizički opkoljeni naoružanim ratnicima, već spregom nefunkcionalnog i bezobzirnog sistema koji jednako pogubno djeluje. I nije čudo da se ovako nešto dešava baš u Herceg Novom i baš sada", rekla je Đurović.
Ona je zaključila da novoformirana lokalna vlast u Herceg Novom kojom rukovodi DPS uz pomoć Izbora pravi kratke i bolne rezove upravo na početku svog mandata, jer, po njima, vrijeme liječi sve, pa će do novog izbornog ciklusa i radnici Jadranskog brodgogradilišta i Vektra Boke, koji su u još gorem položaju, sve zaboraviti i ponovo glasati njih.
Foto: www.radiojadran.com