“Uvođenje ovog zakona očekuje velika većina Poljaka, zbog toga sam ga potpisao”, rekao je Komorovski, koji će šestog avgusta predati dužnost konzervativcu Andžeju Dudi.
Šef države u odlasku se ipak ogradio i rekao da će jednu tačku zakona proslijediti Ustavnom sudu na razmatranje.
“Ja nisam predsjednik ljudske savjesti”, rekao je on povodom apela poljskog Episkopata da ne potpisuje zakon.
On je istakao da žali zbog emocionalne i “štetne rasprave u palamentu, koja je djelovala povrjeđujuće na pogođene porodice”. Kako je rekao, ona je bila u većoj mjeri ideološki obojena, nego što je bila motivisana željom da se nađe rješenje za parove koji ne mogu da imaju djecu.
U Poljskoj ima oko jedan i po milion parova koji ne mogu da dobiju djecu prirodnim putem.
Predstavnici liberalno-konzervativne vladajuće partije Građanska platforma (PO) i ljevičarske opozicije pozdravili su potpisivanje zakona, koje su okarakterisali kao “veliki dan za Poljsku”, ali je nacionalno-konzervativna opoziciona partija “Pravda i pravednost” (PiS) zatražila da se zakon promjeni, kako bi se “zaštitio život”.
Katolička biskupska konferencija reagovala je “duboko razočarano”. Biskupi su u saopštenju izjavili da katolici ne smiju da koriste metodu in-vitro (vantjelesne) oplodnje. Ščećinski nadbiskup Andžej Đega izjavio je da je riječ o “zločinačnom zakonu”, a krakovski kardinal Stanjislav Dživiš tvrdi da se “zakon ne može pomiriti sa hrišćanstvom”.
Prema novom zakonu, vjenčani i nevjenčani parovi imaju pravo na vještačku oplodnju i nadoknadu troškova od zdravstvenog osiguranja. Do sada su vantjelesnoj oplodnji mogli samo da se podvrgnu u privatnim klinikama, o sopstvenom trošku.
Ustavni sud sada treba da donese odluku o tome da li će smjeti da se uzimaju jajne ćelije ili sperma od pacijenata u komi, koji nisu u stanju da se izjasne o tome, ali čiji partner (partnerka) želi zajedničko potomstvo.
Izvor i foto: blic.rs