Svijet

The Guardian: Merkel streichelt

Angela Merkel se retko neposredno suočava sa posledicama svoje politike. Emotivni susret sa mladom Palestinkom ostavio ju je bez reči, nesposobnu da na odgovarajući način objasni devojčici zašto joj preti deportacija. U susretu koji je snimila televizija i koji se velikom brzinom raširio po internetu, nemačka kancelarka miluje po ramenu uplakanu tinejdžerku nakon što joj je rekla da je ona samo jedna od “hiljadu i hiljadu” izbeglica kojima Nemačka ne može da pomogne.
The Guardian: Merkel streichelt
Portal AnalitikaIzvor

Broj izbeglica koje stižu u Nemačku raste iz meseca u mesec – ove godine je broj zahteva za azil već dostigao 450.000, što je više nego dvostruko u odnosu na ukupni broj zahteva u 2014 – i to je jedna od gorućih tema u ovoj zemlji. Zato je prirodno što se na agendi Angele Merkel našao i susret sa grupom tinejdžera od 14 do 17 godina u fiskulturnoj sali njihove škole u gradu Rostoku na severu Nemačke.

Tokom rasprave pod nazivom “Dobar život u Nemačkoj”, Palestinka Reem je na tečnom nemačkom obavestila kancelarku da njoj i njenoj porodici, koja je pre četiri godine stigla u Rostok iz libanskog izbegličkog kampa, preti deportacija. Reem je rekla: “I ja imam neke ciljeve u životu. Želim da studiram kao i moji drugovi… teško mi je kada vidim kako oni uživaju u životu, a ja to ne mogu”. Kancelarka je odgovorila da je razume, ali da je “politika ponekad težak posao. Ti stojiš preda mnom i ja vidim da si jako fina osoba. Ali u palestinskim izbegličkim kampovima ima na hiljade ljudi, a ne možemo sve njih da pozovemo da dođu… ne možemo to da izdržimo”.

Angela Merkel je izrazila nadu da će uskoro biti ubrzan proces donošenja odluka o tome koje izbeglice mogu da ostanu, a koje će morati da se vrate odakle su došle. Ali je zastala usred rečenice i promrmljala “Oh, Gott” kada je videla da Reem plače. Prišla je devojčici, pomilovala je po ramenu i rekla: “Bila si sjajna… Znam da ti je teško, ali izvanredno si predstavila situaciju u kojoj se mnogi nalaze”. Incident, koji se na tviteru širio kao Merkel streichelt (Angela Merkel miluje), podudario se sa objavljivanjem podataka o nemačkim gradovima koji ne mogu da nađu odgovarajući smeštaj za veliki broj izbeglica koje ulaze u zemlju, uglavnom kroz Bavarsku. Za smeštaj izbeglica se koriste svi raspoloživi prostori, od vojnih kasarni i praznih školskih zgrada do kampova i kontejnera za transport robe. Eva Lohse, predsednica Nemačke asocijacije gradova, u četvrtak je rekla: “Stigli smo do granice svojih kapaciteta”.

U nekim zajednicama meštani se plaše da će biti “pregaženi”, pa je poslednjih nedelja zapaljeno nekoliko izbegličkih skloništa, a tokom vikenda se obe noći pucalo na jednu kuću sa izbeglicama u blizini Lajpciga. Kao uzrok gotovo svih napada policija je navela ksenofobiju. Ministar unutrašnjih poslova Bavarske Joachim Herrmann je u radijskom intervjuu govorio o napetosti u mestima na bavarskoj granici, koja se bore sa neprekidnom rekom izbeglica: “Za samo sedam dana stiglo je više od 5.000 ljudi, pretežno sa Balkana, koje su krijumčari ljudi ostavili kraj puta. Za sve njih treba naći odgovarajući smeštaj”.

The Guardian, 16.07.2015.

Prevela Slavica Miletić

Peščanik.net

Portal Analitika