NATO

NULAND: Uslov za poziv u NATO natpolovična podrška javnog mnjenja

Jedan od uslova, čije bi ispunjavanje moglo značajno doprinijeti da Crna Gora krajem godine dobije poziv za NATO, je da više od pola građana zemlje podržava članstvo u Alijansi, kazala je za TV Vijesti pomoćnica američkog državnog sekretara za Evropu Viktorija Nuland.
NULAND: Uslov za poziv u NATO natpolovična podrška javnog mnjenja
Ana Popović
Ana PopovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Nuland je u intervjuu za TV Vijesti rekla da je Crna Gora u prethodne dvije godine značajno napredovala na putu ka NATO-u.

"Prije godinu dana mnoge od temeljnih institucija su nedostajale. Sada smo zainteresovani da ove nove institucije zaista počnu da rade i da neke od dugotrajnih sudskih procesa, koji su veoma značajni i čija rješenja su bitna crnogorskim građanima, okončate u narednim mjesecima. Tako da svi mogu vidjeti da nije stvar u samom postojanju institucija već u tome da je neophodno imati institucije koje rade svoj posao", kazala je Nuland.

Još jedna stvar na koju SAD posebno obraća pažnju, ističe ona, jeste nacionalna debata na temu NATO.

"NATO je svečana odgovornost - naša spremnost da branimo vas i vaša spremnost da branite nas. Tako da, prije nego što odlučimo o članstvu, moramo biti sigurni da nijesu samo viši zvaničnici i političari ti koji to žele, već da je to nešto što građani žele. Tako da pratimo da li imate pravu diskusiju na nivou nacije i da li podrška NATO-u raste i postaje većinska", naglasila je Nuland.

Prema njenim riječima, SAD još nije donijela odluku da li je Crna Gora spremna da dobijemo poziv za NATO. Žele da vide još napretka, ali je jednako važno, naglašava Nuland, da se vodi debata unutar zemlje da li je to ono što stvarno žele građani.

"Ono čemu se ja nadam jeste da oni u Crnoj Gori koji žele da ova zemlja ispuni veoma visoke standarde za članstvo u NATO, nastave da rade težak posao, da ovu zemlju učine dovoljno jakom, čistom i demokratskom, da dobije poziv i da građani između sebe odluče da li je to ono što žele. I ako dođete do zaključka da više od polovine građanstva to želi i ako postignete napredak u skladu sa zahtjevima, onda ćete imati čvrstu poziciju kada se bude odlučivalo o pozivu krajem godine", objasnila je ona.

U izvještaju Stejt Departmenta nedavno je konstatovano da u Crnoj Gori kontinuirano propada okruženje za nevladine organizacije i medije. Na pitanje je li moguće da zemlja dobije pozivnicu za ulazak u Alijansu, a da nije riješila ovakve probleme, Nuland kaže da je sloboda govora značajno unaprijeđena u našoj državi.

"Već nekoliko godina govorimo o medijskom ambijentu, o potrebi da se obezbijedi prostor za iznošenje svih mišljenja. Bila je to jedna od glavnih tema o kojoj sam govorila sa premijerom Milom Đukanovićem prošle godine, a ponovo smo je pokrenuli i ove. Mišljenja smo da se ambijent unapređuje, da je stepen tolerancije viši za različita mišljenja. Tako da nas raduje procesuiranje onih koji su napadali novinare i to su stvari koje se moraju nastaviti. Ova zemlja potpuno mora biti oslobođena nasilja nad novinarima i onima koji imaju opozicione stavove. Nije lako biti na meti kritike, ali suština demokratije je u slobodi govora", poručila je Nuland.

Portal Analitika