Svijet

Ministri eurozone danas odlučuju o Grčkoj

Ministri finansija zemalja koje čine evrozonu sastaće se danas na novom vanrednom sastanku u Briselu nakon što juče ni poslije devet sati rasprave nisu uspjeli da se slože da li da podrže grčki plan za novi program pomoći ili da odsjeku Grčku od zajedničke evropske valute.
Ministri eurozone danas odlučuju o Grčkoj
Kristina Ćetković
Kristina ĆetkovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

- Nismo uspjeli da se složimo, nastavićemo sutra ujutru, rekao je kasno sinoć novinarima holandski ministar i šef eurogrupe Jeren Dajselblom i dodao da postoji problem povjerenja” u grčke vlasti.

S obzirom na oštre podjele koje su ispoljene na sinoćnjem stastanku, u Briselu će danas popodne biti održan i vanredni samit Evropske unije, na kome će se okupiti šefovi država i vlada svih 28 članica.

Kriza je produbljena nakon što je velika većina grčkih glasača prošle nedjelje na referendumu odbila da prihvati plan štednje koji su joj povjerioci nametnuli kao uslov za novi program finansijske pomoći iz Evropske centralne banke i Međunarodnog monetarnog fonda.

Suočen sa mogućnošću da ECB i MMF uskrate garancije grčkim bankama i tako de fakto izbace Grčku iz eurozone, grčki premijer Aleksis Cipras je pred ovaj vikend u posljednji čas predložio novi plan štednje, koji je u nekim aspektima čak oštriji od onog odbijenog na referendumu.

Međutim, grupa zemalja predvođena Njemačkom je izrazila sumnju u adekvatnost Ciprasovog plana, a njemački ministar finansija Volgang Šojble je doveo u pitanje i Ciprasov kredibilitet.

Sa druge strane, Francuska i Italija se snažno zalažu da se Grcima pruži šansa da ostanu u eurozoni i smatraju da njegov predlog pruža dobru osnovu za pregovore o novom paketu finansijske pomoći.

Od ishoda današnjih sastanaka zavisi da li će Grčka biti odsječena od Evropske centralne banke, ili će joj biti omogućeno da, uz oštre mjere štednje ostane u eurozoni.

Grčka bi bez garancija ECB morala da uvede paralelnu valutu, što bi prema većini analitičara makar na kratak rok dovelo do još veće nestabilnosti i haosa u ionako uzdrmanom privrednom sistemu.

Izvor i foto: blic.rs

Portal Analitika