Politika

SDP: Sadašnji i bivši ministar ponavljaju iste besmislice

Nakon bezbroj naručenih neistinitih analiza o parlamentarnoj diktaturi, kojima se svako ozbiljan po cijelom svijetu smije, jedan sadašnji i jedan bivši ministar javili su se sa ponavljanjem istih besmislica, saopšteno je iz Medijskog pula SDP-a povodom današnjih izjava potpredsjednika parlamenta iz redova DPS-a Milutina Simovića i ministra turizma i održivog razvoja Branimira Gvozdenovića.
SDP: Sadašnji i bivši ministar ponavljaju iste besmislice
Portal AnalitikaIzvor

Simović i Gvozdenović su između ostalog danas saopštili da je neistinita izjava predsjednika Skupštine Ranka Krivokapića da je „do parlamenta do sada došao samo jedan od tih (razvojnih) projekata koji parlament nije prihvatio, a to je gradnja vikend stanova u zaštićenoj državnoj zoni Svetog Stefana" podsjećajući pri tom na navodna "zaustavljanja i anuliranja već završenog projekta tranformacije Rudnika uglja Pljevlja i pljevaljske Termoelektrane".

Iz medijskog pula SDP-a su naveli  da  pored toga ako već Gvozdenović i Simović žele da pričaju  o odgvornosti za ekonomski razvoj rado će navesti samo neke "svima dobro poznate činjenice Vladinih “uspjesnih” biznis projekata u temeljnim ekonomskim oblastima".

- KAP i Boksiti kao okosnica rudarsko - metalurskog komleksa i proizvodne ekonomije su pogresnim odlukama ministrove i potpredsjednikove partije, kojima se protivio SDP, dovedeni do ruba propasti. Od 2005. i čuvene “Deripaska privatizacije” KAP-a, garancije, višestruke  subvencije, oprosti potržzivanja i raznih poreza i ostala čaščavanja” strateškog partnera”, koštale su državu više stotina miliona eura.U tom periodu, na ulice je otislo preko 5 hiljada ljudi, kompanije su otišle u stecaj, proizvodnja zanemarljiva ili gotovo da je nema, dok  su arbitražni sporovi kojima se prijeti Crnoj Gori zbog ovako “uspješnih projekata”  teški milijardu eura - navodi se u saopštenju SDP-a dostavljenom Portalu Analitika.

Radi podsjecanja, kako dalje  ističu, kada se SDP protivio ovim privatizacijama, od strane istih smo bili optuzivani da spjecavamo razvoj.

- Takođe, da podsjetimo kakvu ste sudbinu bili namijenili EPCG, vi sadašnji vizionari plažnog razvoja” a tadašnji glorifikatori privatizatora Deripaske. EPCG je sačuvana u državnom vlasnistvu zahvaljujuci SDP a uprkos Vladi i ministrovoj i potpredsjednikovoj partiji. Da ste vi pobijedili danas bismo uvozili struju iz nasih hidroelektrana i termoelektrana - navodi se u saopštenju.

SDP navodi da je posebno bestidna optužba da je ta stranka grešna što je u Parlamentu spriječila Vladinu namjeru da Termoelektrana bude prodata strateškom privatizatoru Deripaski za smijesnih 40-ak miliona eura.

-  Nije tesko pogoditi da bi i ona sa takvim partnerom doživjela sudbinu KAP i Rudnika boksita. SDP je ustedio državi 400 miliona koliko ona vrijedi u svojinskoj strukturi EPCG i sprijecio da se ukupan elektoenergetski sistem ne raspadne odlaskom u takve ruke. Ispada da je SDP kriv sto nije dozvolio jos jednu privatizacionu blamažu i možda jos koju stotinu miliona štete koju bi izvjesno proizveo “strateski privatizator”. Jer takav investitor-privatizator je došao da bi izvlačio novac iz zemlje i da bi gradjani placali njegove dugove. Izgleda da ovom dvojcu bez kormilara to ni danas, nakon svega, nije jasno - navodi se u saopštenju.

Dalje se ističe da je SDP, "od ministrove i potpredsjednikove partije, optuživan da sprječava razvoj i onda kada je  spriječio Vladu da Deripaskin račun za struju od 45 miliona eura pane na teret građana Crne Gore, kroz na sreću neuspješni rebalans Budžeta 2013.godine".

SDP navodi da ne postoji vlada u svijetu koja ne uspije da naplati poreza u visini pola državnog budžeta, a da sebe smatra sposobnom da obezbjeđuje razvoj.

- Jedino što je u vašem saopštenju sigurno tačno je ono sto se slažete sa nama da je projekat Svetog Stefana kao vikend naselja sa 89 apartmana odbijen u Parlamentu. S druge strane, SDP se u novije vrijeme optužuje za sprječavanje tzv. razvoja zbog odbijanja da podrži u Parlamentu nezakonite ugovore. Time SDP ispunjava prvi i najvažniji zahtjev za NATO i evropske integracije, a to je vladavina prava. Ako bi takvi nezakoniti ugovori prolazili, u izvjestajima NATO I EU sve bi vise bilo ocjena da se ne borimo dovoljno protiv korupije i organizovanog kriminala. Drago nam je što ministarsko - potpredsjednićki dvojac priznaje da Kraljičina plaža nije ni došla do Parlamenta, a još bi nam bilo draže kada bi priznali da je jedan od njih na sastancima koje pominju saopštio cuvenu misao da “nije bitno da li je nesto zakonito bitno je da je transparentno - navodi se u saopštenju.

Parlament se, kako dalje stoji, dakle nije ni izjašnjavao o zakupu famozne Kraljičine plaže, ali je zato recimo podržao Vladine predloge aranzmana vezano za Lušticu i Kumbor.

-  U proceduri su i neki drugi slični predlozi, sto obesmišljava tezu da Parlament odbija svaku inicjativu Vlade oko valorizacije turističkih kapaciteta. Uskoro ćemo dobiti analizu koliko je po osnovu ovih projekata otvoreno novih radnih mjesta, koliko prihoda po tom osnovu trajno pritiče za zdravstvo,školstvo, penzionere i socijalu, kulturu i sport, kao i u kojoj mjeri se poštuju zaključeni ugovori - rečeno je u saopštenju.

Kada je riječ o Skupstini Crne Gore i njenom funkcionisanju, kako se ističe, valjalo bi da "pomenuti dvojac, a posebno potpredsjenik Parlamenta, makar pročita izvjestaje o napretku EK i druga evropska dokumenta".

-  U svim izvještajima Evropske komisije, u dijelu političkih kriterijuma, insistira se na daljem jačanju, a ne slabljenju,  kontrolne uloge parlamenta. Kontrola uloga, da im prevedemo sa crnogorskog, znaci kontrolu izvrsne vlasti tj. Vlade.  Takođe, u izvještajima Evropske komisije, začudo, nema ni riječi o parlamentarnoj diktaturi, već se parlament ističe kao institucija koja najbrže napreduje u evropskim integracijama.  S obzirom na to da je ponavljanje majka znanja da jos jednom ponovimo odredbe Ustava CG nasim kolegama: “Vlast je uređena po načelu podjele vlasti na: zakonodavnu, izvršnu i sudsku. Zakonodavnu vlast vrši Skupština, izvršnu vlast vrši Vlada, a sudsku sud. Odnos vlasti počiva na ravnoteži i međusobnoj kontroli” - stoji u saopštenju.

SDP navodi da tako funkcionišu demokratski politicki sistemi  u posljednja skoro dva i po vijeka, još od Monteskjea kao rodonačelnika koncepta podjele vlasti, čiji je jos jedan citat vrlo znakovit: ” Sve bi bilo izgubljeno ukoliko bi isti covjek  ili tijelo prvaka, bilo plemića bilo ljudi iz naroda, vrsilo sve 3 vlasti”

“Poslanik se opredjeljuje i glasa po sopstvenom uvjerenju”, stoji u clanu 85 Ustava.

Još u prvom Ustavu CG iz 1905. dok je Crna Gora imala i gospodara poslanik je imao slobodan mandat i odgovarao je samo narodu. Očigledno je da se neki poslanici ni za 110 godina nijesu uspjeli okuražiti da glasaju po sopstvenom uvjerenju.

- Prema tome ni NATO ni EU ne vide prijetnju od parlamentarne diktature ali očigledno da bi poslanik i ministar više voljeli vidjeti samovlašće pojedinca ili jedne grupe u ime sve tri vlasti, kako bi rekao Monteskje. Na kraju, nije strasno ako nekima iz ministrove I potpredsjednikove partije nije jasno ono sto je pretecama Francuske revolucije bilo jasno prije 250 godina. Sve se da nauciti pa zbog svega ovoga ne bi marilo da se ministarsko-potpredsjednicki dvojac, osim razmisljanja o potpunoj rasprodaji narodne imovine i stvaranja crnogorskih šeika, prisjeti i nekih bazicnih postulata demokratije - poručili su u saopštenju iz SDP-a.

 

Portal Analitika