U Skupštini trenutno sjedi 12 samostalnih predstavnika naroda, koji više nijesu u partiji ili koaliciji sa čije liste su izabrani 2012. godine. Ustav poslanicima daje mogućnost da ne moraju stranci da vrate mandat, već mogu samostalno da funkcionišu u parlamentu.
Pojavu nezavisnih poslanika u ovom sazivu parlamenta gledali smo više puta. Kako to već uobičajeno ide, zbog neslaganja sa partijskim rukovodstvom, oni napuste partiju, zadrže mandat što im je ustavno pravo, a onda je pred njima izbor: mogu da budu dio Kluba nezavisnih poslanika, da se priključe nekom drugom stranačkom klubu ili da budu poslanici bez kluba, što znatno otežava rad u Skupštini.
Tijesno u klubu: Šef Kluba samostalnih poslanika Mladen Bojanić kaže da im se Šehović i Orlandić još uvijek nijesu obratili da budu dio tog kluba.
- To je njihovo pravo, da oni sami odluče hoće li da budu dio Kluba ili će ostati kao nezavisni poslanici bez kluba ili će, eventualno, tražiti mjesto u nekom drugom klubu – rekao je on Pobjedi.
Ukoliko se dva bivša SDP-ova poslanika odluče da pristupe klubu, Bojanić će, kako je kazao, tražiti proširenje, jer će im faliti kancelarija.
- Sada imamo dvije kancelarije na raspolaganju za nas desetoro, tako da bi, ako dođe još nezavisnih poslanika, tražili od predsjednika Skupštine da nam obezbijedi još jednu – ističe Bojanić.
Klub samostalnih poslanika izdvaja se od drugih po tome što sarađuje samo na tehničkom nivou.
- Ja sam u Klubu, da kažem, prvi među jednakima i neko ko brine o organizaciji rada, prijavama za diskusije i tim tehničkim stvarima. Nemam nikakvu političku funkciju u tom dijelu. Najvažnije je što funkcionišemo dobro, imamo dobru saradnju unutar Kluba uz puno uvažavanje jedni drugih. Dakle, skladan je odnos unutar Kluba, što će, nadam se, i potrajati imali dva nova poslanika ili ne – kazao je Bojanić.
(Ne)zavisni: Šehović i Orlandić „specifični“ su po tome što nijesu postali nezavisni poslanici nakon raskola opozicione stranke, kao što se do sada događalo, već manjeg koalicionog partnera u vlasti. Izvršna direktorka Centra za građansko obrazovanje Daliborka Uljarević ocjenjuje da bivši poslanici SDP-a „napuštaju partiju koja je u vlasti, da bi ostali u vlasti“.
- Jasno je da će Šehović i Orlandić svoje političko djelovanje kao nezavisni poslanici, dok to bude trajalo, učiniti u potpunosti bliskim politici DPS-a. Tako da imamo jednu zanimljivu situaciju. Naime, do sada se klub nezavisnih poslanika po pravilu punio poslanicima koji su, napuštajući opozicione parlamentarne klubove, nastavljali da budu opozicioni poslanici, ali sa nezavisnim izrazom i bez partijskog predznaka, a nerijetko i sa većom opozicionom oštricom nego u prethodnim strukturama. Sada poslanici vlasti napuštaju partiju koja je u vlasti, da bi ostali u vlasti – kazala je Uljarević za Pobjedu.
Prema njenom mišljenju, to samo doprinosi složenoj realnosti crnogorske političke scene, koja bi, kako kaže, trebalo da se kristališe izborima.
Utočište: Trenutno se u Klubu samostalnih poslanika nalazi njih desetoro: Novica Stanić, Dritan Abazović, Mladen Bojanić, Neven Gošović, Velizar Kaluđerović, Obrad Gojković, Miodrag Lekić, Radovan Asanović, Zoran Miljanić i Goran Danilović.
Miljanić je bio prvi nezavisni poslanik u ovom skupštinskom sazivu, nakon što je napustio Pozitivnu i prešao u Demokratski front. Partijski dres promijenio je nakon toga još jednom i priključio se Lekićevom Demosu.
Pobjeda