U tekstu se navodi da iako mala zemlja od svega 620.000 stanovnika, Crna Gora sa svojim nastojanjem da se pridruži Sjevernoatlanskoj zajednici izaziva političke dileme, jer se NATO u svom odlučivanju da li da do kraja godine uputi pozivnicu Crnoj Gori suočava sa rizikom "uznemiravanja" Moskve koja optužuje Zapad da je agresor zbog svojih aspiracija za proširenjem na istok, ali i sa odbijanjem da Rusija može imati veto na nova učlanjenja.
"Poziv Crnoj Gori bi značio signal da se Alijansa brine o situaciji na nestabilnom regionu koji spaja Zapad i Istok. To bi bila i poruka da NATO nastavlja sa svojom politikom otvorenih vrata i da daje podršku svim zemljama koje žele i imaju sposobnosti da postanu dio NATO kluba'', kazao je za WSJ, direktor istraživanja Evropske Liderske Mreže Lukaš Kuleša.
U tom kontekstu list dalje navodi da je posljednje proširenje Alijanse bilo 2009. godine kada su se priključile dvije "takođe balkasnke države - Hrvatska i Albanija".
U svom tekstu Naftali Bendevid dalje citira generalnog sekretara NATO-a Jensa Stoltenberga:
"Crna Gora je jasno pokazala svoju posvećenost našim zajedničkim vrijednostima", poručio je Stoltenberg za koga autor teksta navodi da je bio pozitivan tokom svoje posjete našoj zemlji prošlog mjeseca.
U tekstu se ističe da Crna Gora čini sve što može da pokaže svoju želju da postane partner sa Zapadom i da je većina ćlanica NATO-a to prepoznala i pokazala otvorenost za kandidaturu Crne Gore.
"Pravo je vrijeme da se ide dalje u kompletiranje bezbjednosne slike Evrope, s obzirom na izazove sa kojima se suočavaju i istok i jug. Naše članstvo je stoga jednako važno Crnoj Gori i Balkanu i NATO-u", citira se u tekstu crnogorski ministar inostranih poslova i evropskih integracija Igor Lukšić.
Autor teksta dalje navodi da ruska misija pri NATO-u nije odgovorila na zahtjev za komentar, ali da je Lukšić kazao da članstvo ne bi trebalo da utiče na odnose sa Rusijom.
"Crna Gora je odavno napravila svoju suverenu odluku da se pridruži NATO-u i EU. Mi takvu odluku nijesmo donijeli zbog nekog ili protiv nekog, već zbog naše vlastite budućnosti i strateških nacionalnih interesa. Stoga očekujemo da sve zemlje poštuju naš izbor", citiran je još jednom Lukšić.