Svijet

Atina - jutro poslije: Hoćemo Evropu, ne i glad

Grčka je nakon slavlja zbog rezultata referenduma i velikog "ne" kreditorima osvanula uz velika očekivanja i nadanja.
Atina - jutro poslije: Hoćemo Evropu, ne i glad
Portal AnalitikaIzvor

Poslije cjelovečernjeg slavlja na trgu Sintagma, na kojem su mladi ostali do ranih jutarnjih sati, proslavljajući što su građani Grčke odbacili predlog povjerilaca, svakodnevnica je nastavljena, a žitelji Atine, kako javlja izvještač Tanjuga, iščekuju kako će grčka vlada nastupati prema Briselu u narednim danima.

Grčka štampa na naslovnim stranicama objavila je rezultate referenduma, uz ocjene da se radi o pobjedi vlade, i da ta pobjeda ne znači istupanje iz EU i eurozone.

Ulicama Atine, dan nakon referenduma, sve protiče uobičajeno - turisti obilaze brojne znamenitosti, a Grci koji su u ljetnjim baštama kafića komentarišu rezultate referenduma uz ocjenu, koja preovladava, da su pokazali da su ponosan narod, koji ne dozvoljava diktate spolja.

Građani Grčke poslušali su na jučerašnjem referendumu preporuku vlade premijera Aleksisa Ciprasa da treba odbiti najnoviji predlog međunarondih povjerilaca.

Prema zvaničnim rezultatima 61,31 odsto zaokružilo je "ohi" na glasačkom listiću, a 38,69 procenata "nai" (da).

Građani smatraju da je glasanjem protiv predloga međunarodnih povjerilaca vladi osnažena pozicija u daljim pregovorima sa Briselom i MMF-om.

"Nadam se da će ovaj rezultat biti dobar za Grke i Evropu i očekujem promjene u Grčkoj i Evropi", kaže maldi Atinjanin.

On je izrazio nadu da se stanje u Grčkoj neće pogoršati, ističući da bi rezultat referenduma mogao da znači poboljšanje.

Stariji čovjek ističe da ministar finansija Janis Varufakis nije trebalo da podnese ostavku, jer je on "dobar Grk".

On je rekao da uvažava Evropu i euro, ali da, ne želi EU kakva je sada.

Prema njegovim riječima uslovi koje postavlja međunarodna zajednica su jedna vrsta pritiska kako bi se "domogli nafte na Kritu i ostrva".

Takođe, kao što su isticali mnogi Grci posljednja dva dana ni on ne želi da glavnu riječ u EU ima Njemačka, jer smatra da se radi o "novoj okupaciji Grčke od strane Berlina", ovaj put o "ekonomskoj okupaciji".

Jedan sredovječni Atinanjin ističe da je ishod referenduma dobar rezultat za Grčku, naglasivši da Grci žele euro, ali ne i da zbog njega umiru od gladi.

"Mislim da će sada biti bolje za Grčku i Evropu i očekujem pravedniju saradnju Brisela sa Atinom", kazao je on dodajući da Grci žele euro jer je bolji od drahme.

Među mlađim Grcima postoji i veliki broj onih koji su na referendumu zaokružili "Nai", kao jedna 25-ogodišnja Atinjanka koja je ocijenila da je glasanje protiv predloga međunarodnih povjerilaca bio i glas protiv Evrope.

Ona je kazala da je zabrinuta zbog aktuelne situacije, te podsjetila da polako ministri napuštaju vladu i da bi premijer Aleksis Cipras trebalo da ode.

"Ja imam 25 godine i nemam snova. Živim u zemlji u kojoj ne mogu da sanjam i to mora da prestane", podvukla je mlada Grkinja.

Cipras je u obraćanju građanima, putem državne televizije, poručio da je glasanjem protiv predloga povjerilaca Grčka okrenula novu stranicu istorije i da je spremna da nastavi pregovore.

"Dokazali smo da se demokratija ne može ucjenjivati. Grci nisu odgovarali na pitanje da li su za ostanak, ili izlazak iz Evrope. Grčki narod je napravio hrabar izbor", poručio je Cipras dodajući da mu narod nije dao mandat protiv Evrope, već za nalaženje održivog rješenja.

"Grčka će u ponedjeljak sjesti za pregovarački sto sa ciljem da obnovi bankarski sistem", najavio je Cipras.

Ministar Varufakis podnio je, nakon referenduma ostavku da bi, kako je objasnio, olakšao premijeru Ciprasu lakše pregovaranje sa povjeriocima.

Grčko "ne" naišlo je na razočaranje u EU, prije svega u Njemačkoj, odakle su stigle poruke da su pregovori o novom programu finansijske pomoći Grčkoj teško zamislive.

Francuski predsjednik Fransoa Oland, koji je sinoć telefonom razgovarao sa Ciprasom, i njemačka kancelarka Angela Merkel, složili su se da se rezultati grčkog referenduma moraju prihvatiti i pozvali na održavanje vanrednog samita eurozone, koji je zakazan za sjutra.

Šef Eurogrupe ministara finansija eurozone Jeren Dijselbum, izjavio je da je pobjeda opcije "ne" na grčkom referendumu o paketu spasa za žaljenje i da se grčka ekonomija suočava sa oštrim mjerama oporavka.

I pored ovih poruka iz Evrope Grci mirno gledaju na svoju evropsku budućnost, te ne vjeruju u pojedine stavove iznijete pred referendum da bi zaokruživanje "ne" na referendumu mogao značiti "Grexit", odnosno izlazak iz evrozone i EU.

Izvor: b92.net

Portal Analitika