Svijet

Više od 40 poginulih u vazdušnim napadima i okršajima u Jemenu

Najmanje 21 osoba poginula je danas u vazdušnim napadima, a još petoro u sukobima u Adenu, drugom po veličini gradu Jemena, u provinciji Abjan bilo je pet žrtava, gradu Taezu smrtno je stradalo osmoro ljudi.
Više od 40 poginulih u vazdušnim napadima i okršajima u Jemenu
Kristina Ćetković
Kristina ĆetkovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Vojni izvori navode da je u Adenu poginulo 13 Huta, odnosno šitskih pobunjenika i osam provladinih boraca. Avioni su napali pozicije Huta na sjeveru tog lučkog grada, ubivši šest boraca, nakon što je u borbama ubijeno još sedam pobunjenika i osam vojnika lojalnih predsjedniku Abdrabu Mansuru Hadiju.

Tokom protekle noći pobunjenici su granatirali nekoliko stambenih četvrti i ubili najmanje pet osoba, među kojima jedno dijete, a još 89 civila je ranjeno.

U susjednoj provinciji Abjan ubijeno je u zasjedi pet pobunjenika, a osmoro pobunjenika poginulo je u pucnjavi u trećem gradu po veličini, Taezu.

Avioni su bombardovali i nekoliko pozicija Huta u njihovom uporištu, provinciji Sada, kao i rezidenciju njihovih funkcionera u Sani. Napadnuti su i u sjevernoj provinciji Hadža, koja se graniči sa Saudijskom Arabijom.

Huti ili Husi pripadaju šitskoj sekti Zeida, koji žive uglavnom na sjeveru Jemena i po nekim ocjenama sačinjavaju oko trećinu od 24,4 miliona stanovnika. Grupa je nazvana po njenom osnivaču Huseinu Al-Husiju koga je, kako je saopštavano, jemenska armija ubila u septembru 2004. godine, poslije čega je na njenom čelu njegov brat Abdel Malik al-Husi.

Od tada su Huti organizovali nekoliko pobuna žaleći se na diskriminaciju i kako bi proširili autonomiju provincije Sada, u kojoj žive. Od početka pobune oni su proširili uticaj na sjeveru zemlje, a u avgustu 2014. počeli sa održavanjem masovnih demonstracija u nekoliko regiona.

Do sredine septembra prošle godine oružjem su zauzeli nekoliko četvrti Sane, uključujući i više državnih ustanova. Sukobi vlasti i šitskih pobunjenika intenzivirani su avgusta 2014, a vojno krilo Huta "Ansar Alah" zauzelo je glavni grad Sanu.

Sunitska vojna koalicija uz podršku Bahreina, Katara, Kuvajta i UAE i priključene Egipat, Jordan, Maroko i Sudan, predvođena Saudijskom Arabijom, pokrenula je vazdušne napade protiv pobunjenika u martu, pošto su Huti preuzeli kontrolu nad većim dijelom zemlje i nadirali u Adenu, gdje je Hadi našao utočište prije nego što je prebjegao u Rijad.

Prema podacima UN, od marta je u toj zemlji Arabijskog poluostrva poginulo više od 2.600 ljudi, a više od 14.000 je ranjeno. Procijenjeno je da je za više od 80 odsto ili 21 milion stanovnika potrebna humanitarna pomoć.

Prema nekim izvještajima, sukobljene strane i koalicija koja podržava vladu saglasili su se o petodnevnom prekidu borbi, tokom telefonskih konsultacija generalnog sekretara UN Ban Ki-muna, Hadija, šefa saudijske diplomatije Adela al-Džubeira i Banovog specijalnog izaslanika Ismaila Uld Šeika Ahmeda.

Izvor i foto: blic.rs

Portal Analitika