Region

Vatikan nije donio odluku o Međugorju

Provincijal Bosne Srebrene fra Lovro Gavran negirao je da je Vatikan donio bilo kakvu odluku vezano za Međugorje. On se osvrnuo i na veze sa Srebrenicom i na zločin koji se, kako je rekao, ne smije negirati.
Vatikan nije donio odluku o Međugorju
Portal AnalitikaIzvor

"Vatikan nije donio nikakvu odluku. Kada Vatikan donese odluku to će se čuti iz Vatikana. Iz Vatikana se još ništa nije čulo. Ono što mediji nagađaju, a mediji žele i vole da pretpostavljaju stvari koje ne znaju i koje naslućuju, to može sadržati nešto od istine, ali polovična istina, nije istina. Svaka je laž polovična istina. Jer, ne možemo čovjeka prevariti ako nismo nešto rekli da ga navučemo da povjeruje. Dakle, mora sadržavati nešto od istine", rekao je fra Lovro Gavran, negirajući medijske navode da je Vatikan donio odluku da u Međugorju nema čuda.

Prema njegovim riječima, "Sveta Stolica, papa Franjo, nije donio konačnu odluku" koju i nije lako donijeti s obzirom na to da se mora uzeti u obzir činjenica da vidioci kažu da ukazanja u Međugorju još uvijek traju. 

“Crkva mudro postupa”

"Katolička crkva nikada ne trči pred rudu i nikada joj se ne žuri. Katolička crkva ne bi opstala dvije hiljade godina da nije znala da čeka, da nije imala strpljenja i da nije znala mudro da postupa. Crkva čeka da se fenomeni završe. Kada se fenomeni završe onda se mogu ispitati i onda se može donijeti konačna odluka. Fenomen ukazanja nije završen. Prema tome ne može se donijeti konačna odluka", naveo je provincijal Bosne Srebrene, u intervjuu za Anadoliju.

Ali, Sveta Stolica, prema riječima fra Lovre Gavrana, na tragu onoga što je i papa sam donekle naznačio, i što se već praktikuje, treba da ostane mjesto molitve.  

"Ako Sveta Stolica nekada ocijeni pozitivno, onda je lako proglasiti Međugorje svetištem. Sve do tada, to se ne može učiniti", poručio je fra Lovro Gavran. 

Provincijal Bosne Srebrene fra Lovro Gavran osvrnuo se i na predstojeće obilježavanje 20. godišnjice genocida u Srebrenici. U razgovoru za Anadoliju pojasnio je zašto je Srebrenica na posebnom mjestu kod bosanskih franjevaca. 

"Možda je ovo prigoda da kažem za one koji možda ne znaju, zašto se Bosna Srebrena tako zove. Bosna nije obojena srebrom, niti je napravljena od srebra, niti naša provincija ima veze sa srebrom, nego sa Srebrenicom. Nekada su govorili Bosna Srebrenička, pa je onda ustaljen naziv Bosna Srebrena. Centar naše provincije je nekada bio u Srebrenici", kaže fra Lovro Gavran. 

Nakon što su se fratri razišli po raznim mjestima, po raznim samostanima - služili su uglavnom u Kreševu, Fojnici i Kraljevoj Sutjesci i ta su tri samostana preživjela sve, naveo je fra Lovro Gavran, "Bosna se i dalje nazivala Bosna Srebrenička, odnosno Bosna Srebrena". 

 “Posebna veza sa Srebrenicom”

"Sada je centar provincije u Sarajevu i opet je ovo Bosna Srebrena. Dakle, mi se brinemo za Srebrenicu. Mi idemo, imamo fratra koji se redovno brine za Srebrenicu, za naše vjernike tamo. Stalo nam je do Srebrenice. Razumije se, kada je u pitanju genocid, kada je u pitanju stradanje hiljada i hiljada nevinih ljudi koji nijesu bili borci, nijesu bili ratnici. Bili su obični građani, nenaoružani", ocijenio je fra Lovro Gavran.

On dodaje kako su u Srebrenici "ubijeni zarobljenici, nenaoružani" i zaključuje kako je to zločin koji niko ne smije negirati. 

"I zato mi saosjećamo prvo sa žrtvama koje su stradale, s njihovim porodicama, i sa svim ljudima dobre volje koji se bore da do nečeg sličnoga nikada ne dođe. Moje spominjanje Srebrenice, odlazak u Srebrenicu prigodom godišnjica toga zločina treba da bude, kao što reče i papa Franjo, da ne zaboravimo prošlost da se ona ne bi ponovila. Ne da gajimo i kultivišemo mržnju. Ova tragedija ne smije u nama da proizvede mržnju, nego treba da proizvede zdrav duh koji će uvijek biti protiv zla bez obzira kome da se ono čini", istakao je fra Lovro Gavran.

Provincijal Bosne Srebrene istakao je da je svjetsko pravo donekle napredovalo.

"Najveći zločinac se osuđuje na doživotnu robiju, doživotni zatvor, da se onemogući da ikada više učini nekakav sličan zločin. Ali ga ne ubijaju, ne strijeljaju ga. Vrijeme strijeljanja, vrijeme vješanja, vrijeme ubijanja, vrijeme nabijanja na kolac, vrijeme mučenja je prošlo. Dakle, ni zločinca ne treba ubijati. Ali, treba pamtiti ko je učinio zlo i onemogućiti ga da zlo ponovi. To bi bila naša poruka", poručio je provincijal Bosne Srebrene. (Anadolija, Portal RTCG)

Portal Analitika