Dileme koje su se čule, a sa kojima se najčešće suočavaju građani prilikom donpšenja stava o tome da li Crna Gora treba postane član NATO alijanse ili ne pokušali su da razjasne kordinator za NATO, Vesko Garčević, bivši ministar inostranih poslova Crne Gore, Miodrag Vlahović, predsjednik Skupštine Opštine Bijelo Polje, Džemal Ljušković, predsjednik NVO “Bjelopoljski demokratski centar” Zdravko Janjušević, te kordinator Mreže za afirmaciju Evropskih integracionih procesa, Ruždija Strujić.
Učesnike tribine interesovalo je, između ostalog, da li članstvo u NATO savez automatski znači i stacioniranje vojnih baza u Crnoj Gori kao i visina sredstava koje bi država u slučaju članstva izdvajala.
Pravilo je da o eventualnim vojnim bazama na svojoj teritoriji suvereno odlučuje svaka članica NATO saveza, saopštio je Garčević, navodeći primjere Hrvatske, Albanije i Slovenije, naših najbližih NATO članica koje na svojoj teritoriji nemaju NATO baza iako su članice Alijanse. Što se tiče troškova odbrane i učešća naših vojnika u međunarodnim misijama, Garčević smatra da su znatno iznad onih koji bi bili da je Crna Gora u NATO savezu.
“U slučaju neutralnosti Crne Gore samo za razvijanje, potrebnog sistema odbrane neohodna su sredstva koja prevazilaze trenutne mogućnosti države. Za nabavku aviona, plovnih objekata i obuku pilota bilo bi neophodno izdavanje od 150 miliona eura na godišnjem nivou, što je tri puta veći iznos od sadašnjeg izdavanja za potrebe odbrane”, kazao je Garčević.
To su argumenti koje ne smijemo prenabregnuti prilikom donošenja odluke o NATO integracijama, kao ni činjenicu da su sve države iz okruženja i Istočnog bloka koje su zadnjih decenija ušle u EU prvo postale članice Alijanse, podsjetio je Garčević smatrajući da taj put treba da slijedi i Crne Gora.
Garčević je prokomentarisao izjavu potpredsjednika Komiteta ruske Dume Leonida Ivanoviča Kalšnjikova, datu Interfaksu.
"U diplomatskim kontaktima sa predstavnicima Ruske federacije ništa ne ukazuje na eventualne kontra mjera u slučaju proširenja Alijanse , kako je ovih dana najavio kao mogućnost potpresjednik Komiteta ruske Dume za međunarodne odnose, Kalšnjikov, a odnose se na eventualni prekid saradnje sa Sjedinjenim Američkim Državama u snabdijevanju titanijuma te napuštanju Ugovora o smanjenju strateškog nuklearnog nauražanja- START", kazao je Garčević. (Portal RTCG)