Prema terenskom istraživanju agencije Damar, sprovedenom od 8. do 14. juna ove godine na 1.100 ispitanika u 10 opština Crne Gore 41,6 odsto građana izjasnilo se da podržava članstvo Crne Gore u NATO-u, dok se 39,7 odsto građana izjasnilo protiv, a 18,7 odsto anketiranih odgovorilo je da ne zna. Ovi rezultati predstavljaju povećanje od 5,2 odsto broja pristalica NATO-a u proteklih pola godine, uz istovremeni pad za 2,3 odsto broja protivnika članstva naše zemlje u NATO-u.
Terensko istraživanje agencije IPSOS – Strategic Marketing sprovedeno od 4. do 11. juna 2015. godine na 1.050 ispitanika starijih od 18 godina u 17 mjesta Crne Gore pokazuje da bi se na eventualnom referendumu o članstvu naše zemlje u NATO-u 47 odsto građana koji bi glasali izjasnilo za članstvo, dok bi 43 odsto bilo protiv.
U odnosu na februar ove godine podrška članstvu u NATO-u povećana je za oko 10 odsto. Ovi procenti primjenjeni na broj građana sa pravom glasa znače da članstvo Crne Gore u NATO-u sada podržava oko 260 hiljada građana dok ih je u februaru bilo između 185 i 190 hiljada.
Agencija Damar zaključuje u istraživanju da je u protekle četiri i po godine lagano rastao broj pristalica učlanjenja Crne Gore u NATO-u, ali i procenat protivnika tom učlanjenju, jer se paraleno odvijao trend smanjenja procenta onih koji nemaju jasan stav o ovom pitanju.
„Od kraja 2014. godine, dolazi do pada procenta protivnika ulaska Crne Gore u NATO i blagog porasta procenta pristalica članstvu Crne Gore u NATO. Rezultati ovog istraživanja pokazuju da se blago smanjio i procenat onih koji još uvijek nemaju iskristalisan stav o ovom pitanju“, navodi agencija Damar i dodaje da je crnogorsko javno mnjenje, u ovom trenutku, podijeljeno u vezi sa tim da li Crna Gora treba da bude članica NATO-a.
„Međutim, ukoliko se osvrnemo na dosadašnje trendove stepena podrške ulasku Crne Gore u NATO, možemo konstatovati da je on u stalnom porastu, da se on odvija realitivno usporeno, ali stabilno i kontinuirano, o čemu svjedoče i podaci istraživanja, koje je obavila agencija Damar, u periodu od jula 2010. godine do kraja 2014. godine“, navodi u zaključku agencije Damar.
Razlozi opredjeljenja prema istraživanju agencije Damar su sljedeći:
Pristalice učlanjenja Crne Gore u NATO, kao najvažnije razloge za takvo njihovo opredjeljenje ističu:
-NATO će biti garant očuvanja suvereniteta Crne Gore 37,4 odsto
-NATO će biti garant da se na Balkanu neće ponoviti krvoproliće 33,1 odsto
-Članstvo u NATO ce doprinijeti razvoju odnosa Crne Gore sa EU i SAD 12,7 odsto
-Ulaganje u Crnu Goru, dolazak kapitala iz inostranstva 12,6 odsto
-Efikasnost sistema odbrane 3,1 odsto
-Nešto drugo 1,0 odsto
S druge strane, ispitanici koji ne podržavaju ulazak Crne Gore u NATO savez, kao ključne:
-Zato što je NATO bombardovao Srbiju i Crnu Goru 45,4 odsto
-Zato što je NATO uvijek bio protiv slovenskih zemalja 14,6 odsto
-Zato što bi na teritoriji CG bile stacionirane vojne baze NATO-a 9,7 odsto
-Zato što se vlast u CG zalaže za članstvo u NATO-u zbog očuvanja svojih pozicija 6,7 odsto
-Zato što bi Crna Gora ulaskom u NATO postala potencijalna
• meta teroristickih napada 6,4 odsto
- Zato što bi članstvo u NATO-u značilo obavezu slanja
• naših vojnika na strana ratišta 6,3 odsto
• Zato što Crnoj Gori ne prijeti nikakva opasnost 5,6 odsto
• Zato što ulazak i članstvo u NATO mogo košta 2,9 odsto
• Zato što Crna Gora može sama da se brani 2,4 odsto
Podaci o istraživanjima
Istraživanje agencije Damar
Terenski dio obavljen od 8. do 14. juna 2015. godine na 1.100 ispitanika u 10 opština (Centralna regija: Podgorica, Nikšić i Cetinje; Južna regija: Bar, Herceg Novi i Ulcinj; Sjeverna regija: Bijelo Polje, Rožaje, Pljevlja i Berane)
Uzorak je stratifikovan (punoljetni građani Crne Gore).
Standardna statistička greška mjerenja iznosi +/- 2,95 odsto za pojave sa incidencom od 50 odsto sa intervalom povjerenja od 95 odsto.
Istraživanje agencije IPSOS
Realizacija: Terenski dio obavljen od 4. do 11. juna 2015. godine na 1.050 ispitanika (starijih od 18 godina) u 17 mjesta (130 teritorija biračkih mjesta, gradske, prigradske i seoske životne sredine).
Uzorak: Punoljetni građani Crne Gore; troetapni slučajan reprezentativni stratifikovani uzorak. Jedinica prve etape: Teritorija biračkih mjesta. Poststratifikacija: Po polu, godinama i regionu.
Greška: ±1,33 odsto za pojave sa incidencom od pet odsto; ±2,64 odsto za pojave sa incidencom od 25 odsto; ±3,05 odsto za pojave sa incidencom od 50 odsto (marginalna greška)