Politika

Kolić: Loš životni standard vodi u metropolizaciju Crne Gore

Jedno od najvažnijih pitanja makroekonomske politike svake zemlje jeste njen ravnomjeran ekonomski razvoj na cijeloj teritoriji. Veoma važan uzrok niskog stepena razvijenosti Crne Gore je njen neravnomjeran regionalni razvoj, odnosno neujednačen razvoj sjevernog, središnjeg i primorskog regiona, saopštio je Portalu Analitika član Glavnog odbora Demokratske Crne Gore Dženan Kolić.
Kolić: Loš životni standard vodi u metropolizaciju Crne Gore
Portal AnalitikaIzvor

"Sjeverni region je geografski najrasprostranjeniji ali karakteriše ga veoma niska gustina naseljenosti. Usled teškog ekonomsko-socijalnog statusa stanovništva,  loše putne i komunalne infrastrukture, industrijske pustoši koju je uzrokovala pljačkaška privatizacija, prisutna je snažna migracija stanovništva u centralni i južni region, iseljavanje stanovništva van granica naše države, koje je uslovilo krajnje neizvjesnu budućnost brojnih opština na sjeveru zemlje. Neprihvatljivo je da se sjeverni region sa svim prirodnim bogatstvima koje ima u vidu hidropotencijala, poljoprivrednih površina, stočnog fonda, rezervi uglja, cinka, olova,  turističkih potencijala, nalazi u ovakvom stanju uz jedan neprimjeren odnos države. Politika ravnomernog regionalnog razvoja treba da podstakne bolje korišćenje prirodnih potencijala u nerazvijenom područjima", naveo je Kolić.

Sjeverni dio Crne Gore se, dodaje, po svim parametrima nalazi u mnogo težoj poziciji u odnosu na centralni i južni dio države.

"Ekonomsko-socijalni položaj građana,  status radnika,  stanje industrijske proizvodnje,  saobraćajne infrastructure, jasno pokazuju da su hitne mjere i kapitlna ulaganja uslov opstanka građana na sjeveru. Generalno loš životni standard vodi ka metropolizaciji Crne Gore u vidu ubrzanog i nekontrolisanog naseljavanja Podgorice i određenih opština na primorju", ističe Kolić.

Demokratska Crna Gora se zalaže za  ravnomjeran regionalni razvoj kao strateški prioritet Crne Gore i uslov ekonomkog oporavka i prosperiteta posebno devastiranih područja, zakonske izmjene koje će omogućiti veći fiskalni zahvat u pripadajućem dijelu prihoda lokalnih samouprava, valorizaciju prirodnih bogatstava u interesu lokalnih samouprava na čijoj teritoriji se nalaze i sprečavanje bezakonja i otimačine u ovoj oblasti, povećanje kapitalnih ulaganja posebno vodeći računa o sjeveru zemlje i saobraćajnoj infrastrukturi kao osnovu regionalnog razvoja, mnogo veća izdvajanja iz Budžeta za agro-budžet i razvoj preduzetništva, poreske olakšice poslodavcima koji otvaraju nova radna mjesta u nerazvijenim opštinama, podsticanje efikasnije saradnje lokalnih samouprava i institucija EU kako na polju edukacije,  tako i korišćenja sredstava iz fondova EU za regionalnu politiku, afirmaciju prirodnih bogatstava,  regionalnih i lokalnih kultura,  njihovih različitosti i specifičnosti kao vidova turističke ponude.

Portal Analitika