Politika

U Budvi potpisana zajednička izjava o projektu Jadransko-Jonski gasovod

Na marginama Foruma „To be secure“, koji se održava u Budvi, ministri vanjskih poslova i ekonomije Crne Gore, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Albanije potpisali su zajedničku izjavu o Jadransko-Jonskom gasovodu (IAP) kojom su potvrdili snažnu podršku implementaciji projekta koji je, kako je naglašeno, od izuzetnog značaja za zemlje regiona, južne i centralne Evrope, kako u smislu energetske sigurnosti, tako i u pogledu diversivikacije izvora.
U Budvi potpisana zajednička izjava o projektu Jadransko-Jonski gasovod
Kristina Ćetković
Kristina ĆetkovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Kako navode iz Ministarstva vanjskih poslova i evropskih integracija, sastankom su predsjedavali potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova i evropskih integracija Igor Lukšić i ministar ekonomije Vladimir Kavarić.

Zajedničkom izjavom koja je usvojena danas, ministri su se saglasili da će sve zemlje potpisnice podržati i ohrabriti osnivanje međudržavnog komiteta i potpisivanje memoranduma o razumijevanju u najkraćem mogućem periodu sa ciljem uspostavljanja stalnog operativnog tijela koje će koordinirati sve buduće administrativno-tečničke aktivnosti. Dodatno, ovo tijelo će biti zaduženo za pripremu plana zajedničkih aktivnosti za buduću implementaciju projekata najkasnije do 1. oktobra ove godine.

Budvanskom Izjavom o Jadransko-Jonskom gasovodu države regiona su još jednom potvrdile snažnu političku podršku realizaciji projekata od zajedničkog značaja i daljoj afirmaciji veoma sadržajne regionalne saradnje.

Na marginama 2BS foruma potpredsjednik Lukšić sastao se i sa zamjenikom pomoćnika državnog sekretara američkog Stejt dipartmenta Hojtom Brajanom Jiem. Tokom razgovora je ocijenjeno da je Crna Gora ostvarila vidljiv napredak u ključnim oblastima, te da je veoma važno da do kraja godine nastavi istim intezitetom kako bi ispunila sve preduslove za dobijanje poziva za članstvo u NATO.

Obostrano je ocijenjeno da je Crna Gora veoma posvećena ispunjavanju obaveza iz evroatlantske agende, te da će njeno članstvo u Sjevernoatlantskom savezu doprinijeti jačanju stabilnosti, sigurnosti i prosperitetu cijelog regiona.

Sagovornici su razmijenili mišljenja i o regionalnim pitanjima i važnosti kontinuirane posvećenosti daljem razvoju regionalne saradnje koja doprinosi i pojedinačnom razvoju svake od zemalja.

 

Portal Analitika